W hołdzie polskim oficerom
01.10.2022
Odsłonięcie tablicy poświęconej polskim oficerom prowadzącym działalność wywiadowczą w Szczecinie w latach 1923–1939 było centralnym punktem uroczystości, jakie odbyły się przed siedzibą Wydziału Zamiejscowego w Szczecinie Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Gdańsku z udziałem Szefa ABW płk. Krzysztofa Wacławka i Prezesa IPN Karola Nawrockiego.
Mury budynku przy ul. Małopolskiej 15 w Szczecinie mają swoją historię konsularną i wywiadowczą. Zadania, które realizowali oficerowie i agenci Oddziału II na dzisiejszym Pomorzu Zachodnim skupiały się przede wszystkim na pozyskiwaniu informacji służących zapewnieniu bezpieczeństwa odrodzonego Państwa Polskiego.
22 września 2022 r. przed siedzibą Wydziału Zamiejscowego w Szczecinie Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Gdańsku odbyły się uroczystości związane z odsłonięciem tablicy poświęconej polskim oficerom, którzy z narażeniem życia prowadzili działalność wywiadowczą w Szczecinie w latach 1923–1939.
Szef ABW płk Krzysztof Wacławek przypomniał, że dzięki poświęceniu i zaangażowaniu m.in. oficerów pracujących w wywiadzie w Szczecinie w latach 1923-1939 dzisiejsza Rzeczpospolita może cieszyć się wolnością, niepodległością i suwerennością. – To znamienne, że oficerowie wywiadu ponad sto lat temu pracowali i służyli Ojczyźnie w tym samym budynku, w którym dzisiaj funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wykonują swoje codzienne obowiązki, aby zapewnić bezpieczeństwo państwa i obywateli - mówił Szef Agencji. Podkreślił również, że oficerowie Oddziału II pokazują funkcjonariuszom ABW, ale też mieszkańcom Szczecina i wszystkim Polakom, że bezpieczeństwo naszego kraju i nienaruszalność jego granic nie są prezentem danym raz na zawsze.
Po uroczystości odsłonięcia tablicy Szef ABW płk Wacławek razem z Prezesem IPN dr. Nawrockim złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach Aleksandra Omieczyńskiego oraz Maksymiliana Golisza – nauczycieli i działaczy polonijnych, którzy współpracowali z polskim wywiadem i którzy za swoją działalność na rzecz Państwa Polskiego zostali aresztowani i skazani na śmierć.
Materiał własny