W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa ABW poświęcona pracy wywiadu i kontrwywiadu podczas II wojny światowej

26.09.2019

Przed siedzibą Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Warszawie została otwarta wystawa poświęcona pracy wywiadu i kontrwywiadu Polskiego Państwa Podziemnego (PPP) podczas II wojny światowej. Wystawa to kolejna wspólna inicjatywa Archiwum Akt Nowych oraz ABW.

Fot. ABW

Wystawa plenerowa prezentuje dorobek żołnierzy i oficerów wywiadu oraz kontrwywiadu PPP, w szczególności zaś poświęcona jest rozpracowaniu niemieckiego przemysłu zbrojeniowego w okresie II wojny światowej, w tym pocisków V1i V2. Zdobycie przez wywiad PPP informacji na temat niemieckiej „broni odwetowej” oraz dostarczenie jej fragmentów wraz ze szczegółowymi raportami na Zachód było jednym z największych sukcesów wywiadu Polski Podziemnej w czasie II wojny światowej.

Wystawa przygotowana na podstawie materiałów udostępnionych przez Archiwum Akt Nowych prezentuje wiele dokumentów dotąd niepublikowanych. Niektóre z dokumentów odnaleziono dopiero kilkanaście lat temu. Niezwykle wartościowe są m.in. wykonane przez AK szkice i mapy niemieckich poligonów, miejsc upadków pocisków oraz przejętych fragmentów rozbitych rakiet.

 

Wystawa przybliża również postaci, które związane były z działaniami wywiadowczymi Polskiego Państwa Podziemnego. Na szczególną uwagę zasługują sylwetki Antoniego Kocjana „Korony”, Stefana Ignaszaka „Nordyka” oraz Aleksego Jendryczka „Pomorskiego”.

Wystawa prezentowana jest pod siedzibą główną ABW, przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Podobną wystawę, dostępną dla funkcjonariuszy i pracowników Agencji, ustawiono również wewnątrz budynku. To już kolejna forma upamiętniania przez ABW ważnych wydarzeń historycznych oraz polskich bohaterów. Agencja na wiele sposobów włącza się w kultywowanie patriotycznych tradycji Narodu Polskiego i polskiej państwowości. Dla służby działania o charakterze patriotyczno-historycznym są ważnym elementem budowy etosu służby. W związku z tym kierownictwo Agencji organizuje na bieżąco wystawy i konferencje o charakterze historycznym, a także przygotowuje publikacje na tematy związane z historią Polski, ze szczególnym uwzględnieniem historii wywiadu i kontrwywiadu II RP.

Otwarciu wystawy towarzyszył briefing prasowy.

Materiały prasowe do pobrania:

https://wetransfer.com/downloads/ac2a4ce2ebfa0130f95679a401be850920190926113058/57a5899b2dfdaeb6d5344d637ee4592d20190926113059/bd258c

Komunikat Rzecznika Prasowego Ministra Koordynatora Służb Specjalnych

{"register":{"columns":[]}}