W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa „Dziewczyna z Liceum”

07.10.2021

Losy Barbary Sadowskiej, bohaterki podziemia niepodległościowego, która w 1945 r. stanęła na czele poakowskiej siatki wywiadowczej „Liceum”, upamiętnia wystawa przygotowana przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Fot. ABW

Wystawa została przygotowana z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy urodzin oraz 30. rocznicy śmierci Barbary Sadowskiej. W uroczystości odsłonięcia wystawy w warszawskiej siedzibie ABW, zorganizowanej 27 września, czyli w Dniu Polskiego Państwa Podziemnego, uczestniczyli Szef ABW płk Krzysztof Wacławek oraz prof. Jacek Czaputowicz. 7 października br. wystawa została zaprezentowana również w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Chociaż postać tej niezwykłej kobiety nie jest znana szerokiemu gronu odbiorców, to jej dokonania z pewnością zasługują na uwagę. Swoją konspiracyjną działalność rozpoczęła w 1942 r., początkowo jako kurierka i kolporterka prasy podziemnej. Po utworzeniu przez Henryka Żuka komórki wywiadowczej „Pralnia”, znalazła się w jej strukturach. Również za sprawą Żuka trafiła do powołanej przez niego do życia Ekipy Wschód. Członkowie tej komórki mieli dokumentować represje na polskiej ludności w sowieckiej strefie okupacyjnej. Po aresztowaniu Henryka Żuka w listopadzie 1945 r. to właśnie Barbara Sadowska, jako jego zastępca, przejęła dowodzenie. Ta zaledwie dwudziestoczteroletnia kobieta stanęła na czele siatki odpowiedzialnej za utrzymanie kontaktu kurierskiego ze Sztabem Generalnym II Korpusu Polskiego. Po zmianie kryptonimu z „Pralni II” na „Liceum” komórka działała jeszcze do 13 marca 1946 r. Wówczas to Barbara Sadowska została aresztowana przez komunistyczną bezpiekę i osadzona w więzieniu na Rakowieckiej. Została oskarżona o szpiegostwo i skazana na 9 lat więzienia. Opuściła je w 1953 r. Pracowała jako tłumacz i nauczyciel języka angielskiego. Zmarła w 1991 r.

To kolejna wystawa przygotowana przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Kierownictwo ABW przykłada dużą wagę do popularyzowania historii i korzystania z niej w procesie edukacji i kształtowania postaw funkcjonariuszy i pracowników Agencji.

Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych

Plik z wystawą do pobrania poniżej:

Materiały

Wystawa "Dziewczyna z Liceum"
Wystawa​_Dziewczyna​_z​_Liceum.pdf 5.04MB
{"register":{"columns":[]}}