Wystawa w ABW - „Uwolnić więźniów” [GALERIA]
Wystawa „Uwolnić więźniów” w siedzibie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego ukazuje walkę, jaką żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego toczyli w obronie prześladowanych – najpierw z niemieckim, a następnie z sowieckim okupantem. Ich bohaterska postawa, patriotyzm i wierność ideałom są dziś stawiane za wzór funkcjonariuszom ABW.
Wystawa „Uwolnić więźniów”, zaprezentowana po raz pierwszy z okazji tegorocznego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, obrazuje akcje uwalniania jeńców z obozów, aresztów i więzień, przeprowadzane przez żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz formacji niepodległościowych biorących udział w antykomunistycznym powstaniu w Polsce w latach 1944-1953. Wystawa przybliża spektakularne, często mało znane operacje żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy ryzykując własnym życiem, przywracali wolność innym.
Dzięki ekspozycji można dowiedzieć się m.in. o brawurowej operacji dokonanej przez niepodległościowe podziemie w sierpniu 1945 r., której celem było ubeckie więzienie w Kielcach. W nocnym ataku wzięło udział 200 polskich żołnierzy pod komendą kpt. Antoniego Hedy „Szarego”. Precyzyjnie zaplanowana i przeprowadzona akcja doprowadziła do uwolnienia 354 osób.
Wystawa ABW to również oddanie hołdu żołnierzom 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, którzy w kwietniu 1945 r. wyzwolili ponad 1700 kobiet – żołnierzy AK z niemieckiego obozu jenieckiego w Oberlangen w Dolnej Saksonii.
Wystawa prezentuje także inne bohaterskie akcje polskich żołnierzy, m.in. w Pińsku, Celestynowie, Lidzie, Warszawie, Puławach czy czeskim Holiszowie.
Upamiętnieni bohaterowie doprowadzili do uwolnienia z niemieckich i sowieckich katowni tysięcy osób różnej narodowości, w tym uczestników powstania warszawskiego czy powstania w getcie warszawskim.
Znajomość polskiej historii, a szczególnie tych jej kart, które w okresie PRL zostały skazane na zapomnienie, to ważny element formowania postaw funkcjonariuszy polskich służb i kolejnych pokoleń Polaków. To właśnie dlatego Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przykłada dużą wagę do upamiętniania postaci i wydarzeń kluczowych dla polskich zmagań o niepodległość.
Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych