W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zwalczanie terroryzmu priorytetem służb specjalnych

Choć sytuacja Polski na tle innych państw pozostaje dobra, zagrożenie terroryzmem i radykalizmem nie zniknęło i jest wyzwaniem dla służb – podkreśla w wywiadzie dla PAP rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych.

Fot. ABW

W rozmowie z Polską Agencją Prasową Stanisław Żaryn omówił obecny stan zagrożenia terroryzmem na świecie. W rozmowie poruszono m.in. kwestie wpływu pandemii na ewentualne zdarzenia o charakterze terrorystycznym w krajach europejskich.

Poniżej publikujemy najważniejsze wątki poruszone w rozmowie z PAP:

● Ostatni atak o charakterze terrorystycznym, do którego doszło we Francji, przypomina, że zagrożenie terroryzmem nie zniknęło. Również Polska jest częścią świata zagrożonego terroryzmem, o czym świadczą działania ABW z ost. miesięcy – Agencja zatrzymywała m.in. ekstremistów z Polski oraz Niemiec, Polaków i cudzoziemców mających powiązania z ISIS, a także podejmowała działania na rzecz wydalenia niebezpiecznych obcokrajowców z Polski. Choć sytuacja Polski na tle innych państw pozostaje dobra, zagrożenie terroryzmem i radykalizmem nie zniknęło i jest wyzwaniem dla służb.

● Pandemia ma swój wpływ na zagrożenia o charakterze terrorystycznym. Z jednej strony COVID-19 utrudnił znacząco przemieszczanie się po świecie a także spowodował odwoływanie wielkich imprez, eventów itd. To ograniczyło możliwości działania grup terrorystycznych. Z drugiej jednak strony warunki pandemiczne i podejmowane w wielu krajach środki zaradcze sprzyjają radykalizacji postaw i możliwości inspirowania ludzi do działań terrorystycznych. Okres pandemii jest również wykorzystywany przez organizacje terrorystyczne do nasilenia działań propagandowych. Działania propagandy terrorystycznej są odpowiedzią na widoczny w czasie pandemii trend przeniesienia aktywności wielu osób do wirtualnej rzeczywistości. Terroryści liczą na większe możliwości oddziaływania na użytkowników internetu. W długoterminowym okresie należy wskazać, że zapowiadany kryzys ekonomiczny, spowodowany COVID19, może być czynnikiem pogłębiającym problem radykalizacji na świecie. Globalny kryzys, a co za tym idzie wzrost bezrobocia i biedy w wielu regionach świata będzie sprzyjał radykalizacji i będzie wykorzystywany przez organizacje terrorystyczne.

Państwo Islamskie pozostaje groźne. Mimo militarnej porażki na Bliskim Wschodzie organizacja utrzymuje zdolności inspirowania dżihadystów do prowadzenia ataków. Szczególnie niebezpieczne są osoby przebywające w Syrii, które są silnie zradykalizowane i posiadają zdolności i doświadczenia walk bojowych. Zagrożeniem pozostają również radykalizujący się islamiści w Europie. Członkowie i zwolennicy ISIS mogą stanowić zagrożenie dla państw Europy, choć w chwili obecnej ocenia się, że ISIS nie ma potencjału do organizowania skoordynowanych uderzeń na terenie Europy. Służby spodziewają się, że ISIS w najbliższym czasie będzie koncentrowało się na radykalizowaniu pojedynczych bojowników, którzy będą przeprowadzali ataki korzystając z prostych metod, tj. przy użyciu niebezpiecznych, ale powszechnych narzędzi – noże, broń palna, albo taranu – samochód, ciężarówka.

● Długofalowo niebezpiecznym trendem pozostaje zjawisko foreign fightersów – czyli ludzi, którzy przybywając z rejonów walki stanowią zagrożenie dla krajów europejskich. Należy przy tym zaznaczyć, że osoby te pozostają silnie zradykalizowane i mogą podejmować działania o charakterze terrorystycznym nawet po długim okresie przebywania w krajach europejskich. Wyzwaniem dla państw, których obywatele przebywają w rejonie Bliskiego Wschodu w obozach i więzieniach dla bojowników ISIS, będzie proces powrotu ww. osób do ich ojczyzn. Brak konsensusu, jak działać w ich przypadku, a także sytuacja na miejscu sprawia, że osoby te ulegają często dalszej radykalizacji. Istnieje ryzyko ich ucieczki do ojczyzny, gdzie będą stanowić zagrożenie.

● Działania wobec organizacji terrorystycznych komplikuje postawa niektórych państw, które – często po cichu – wspierają organizacje terrorystyczne na świecie. Jak donosiły amerykańskie media niejasna jest także postawa Rosji wobec talibów w Afganistanie. Rosja zdaje się prowadzić swoją grę, z jednej strony torpedując działania amerykańskie w tym kraju, zaś z drugiej wspierając działania terrorystów. Media wskazywały, że w tym kraju aktywna była jednostka GRU, prowadząca najbardziej agresywne operacje na terenie Europy w ost. latach – m. in. zamach na Siergieja Skripala, czy próbę puczu w Czarnogórze. Rosja tradycyjnie odrzuca oskarżenia, ale jej postawa wobec różnych grup prowadzących działania terrorystyczne pozostaje dwuznaczna.

● Wyzwania terrorystyczne, zagrożenia płynące z opisanych zjawisk są zagrożeniem, o którym musimy pamiętać. Służby specjalne odpowiedzialne za bezpieczeństwo Polski zwalczanie terroryzmu traktują priorytetowo.

Źródło: Rozmowa Rzecznika Prasowego Ministra Koordynatora z PAP

{"register":{"columns":[]}}