W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

14 listopada Światowy Dzień Cukrzycy.

14.11.2024

2

14 listopada
Światowy Dzień Cukrzycy.
Głównym celem akcji jest zwiększenie świadomości odnośnie przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą.
Światowy Dzień Cukrzycy przypomina, że liczba przypadków cukrzycy wzrasta i nadal będzie wzrastać, o ile nie zostaną podjęte natychmiastowe działania prewencyjne. Trzeba zacząć od badań profilaktycznych.
Przykazania cukrzyka:
Naucz się odróżniać sygnały, jakie daje ci organizm: wzmożone pragnienie, nadmierna senność, zmęczenie, problem z widzeniem, napady głodu, częste oddawanie moczu, gwałtowne pocenie się, nudności, przyspieszone bicie serca mogą być objawem, że grozi ci przecukrzenie lub niedocukrzenie.
Kontroluj poziom cukru przed jedzeniem lub podaniem insuliny lub 1,5 do 2 godzin po jedzeniu. Sprawdzaj go za pomocą glukometru lub tzw. ciągłego monitoringu glikemii (CGM).
Utrzymuj dietę, którą ustalisz z lekarzem.
Ruszaj się, uprawiaj sport. Ruch dobrze wpływa na wrażliwość organizmu na insulinę, na poziom cukru we krwi, na metabolizm, stany depresyjne, powoduje utratę masy ciała. Dlatego stanowi podstawowy element terapii w cukrzycy. Ale to, jak ćwiczysz, też trzeba omówić z lekarzem, bo niektóre formy wysiłku mogą Ci zaszkodzić.
jeżeli chcesz porozmawiać na temat swojego zdrowia to przyjdź do Gabinetu Promocji Zdrowia na konsultacje odnośnie zdrowego trybu życia i diety.
Pok. 126 I piętro jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-13.00.
Konsultacje prowadzi położna Gabinetu Promocji Zdrowia Pani Grażyna Szkurdź tel. 502 774 512.
Nie jest wymagane skierowanie od lekarza.
W gabinecie udzielane są bezpłatnie porady w zakresie:
- profilaktyki  chorób układu  krążenia,
-cukrzycy,
-diet w różnych schorzeniach,
-poradnictwa dla osób walczących z nałogiem palenia tytoniu,
- prawidłowego samobadania piersi,
-poradnictwa przedporodowego,
-indywidualnej szkoły rodzenia,
-pomiaru ciśnienia tętniczego,
-analizy masy ciała, mięśni, tłuszczu - na tej podstawie indywidualne dobranie liczby kalorii, którą możemy spożyć w ciągu doby,
-porad dietetycznych dla osób z nadwagą i otyłością.
Badaniu analizatora  masy ciała nie mogą być poddane osoby z rozrusznikiem serca, chorujące na epilepsje, kobiety w ciąży.
Serdecznie zapraszamy!

{"register":{"columns":[]}}