Artroskopia lecznicza stawu kolanowego - co trzeba wiedzieć
15.04.2024
Wskazaniem do artroskopii diagnostycznej i leczniczej kolana są wszelkiego typu urazy i kontuzje stawu kolanowego, w tym:
-ostre zmiany urazowe powodujące blokowanie się stawu,
-uszkodzenia łąkotek, więzadeł i torebki stawowej skutkujące wysiękiem, obrzękiem i bólem. Dzięki artroskopii możliwa jest rekonstrukcja przednich i tylnych wiązadeł krzyżowych, naprawa uszkodzeń chrzęstnych, opracowywanie uszkodzeń w obrębie bocznej i przyśrodkowej łąkotki, zabieg zalecany jest też w diagnostyce zmian zwyrodnieniowych, reumatoidalnego zapalenia stawów czy chorób nowotworowych w obrębie stawów.
O kwalifikacji do zabiegu decyduje lekarz w Poradni Chirurgii Urazowo - Ortopedycznej, natomiast optymalna dla pacjenta metoda znieczulenia dobierana jest podczas kwalifikacji anestezjologicznej.
Artroskopia kolana to precyzyjny zabieg operacyjny niewymagający otwierania stawu, trwający krótko i umożliwiający szybkie rozpoczęcie rehabilitacji pooperacyjnej. W czasie zabiegu artroskopii kolana lekarz wykonuje niewielkie nacięcia skóry, przez które wprowadza do struktury stawowej artroskop, czyli rodzaj endoskopu wyposażonego w kamerę i źródło światła, umożliwiający przekazywanie obrazu z wnętrza stawu na zewnętrzny monitor o dużej rozdzielczości. Możliwe jest również wprowadzenie przy pomocy artroskopu miniaturowych narzędzi chirurgicznych, pozwalających na leczenie operacyjne różnego typu uszkodzeń w kolanie.
Co jest potrzebne w przypadku pacjentów decydujących się na zabieg?
• Rejestracja tel. 91 43 29 507 pon – pt 8.00-15.00, środy 8.00-18.00 w celu odbycia konsultacji w Poradni Chirurgii Urazowo - Ortopedycznej, tutaj lekarz przedstawi plan leczenia.
Ważne, aby przynieść ze sobą dokumentacje medyczną.
lekarz kierujący Oddziałem Ortopedii dr n. med. Maciej Karaczun.