O zdrowiu po męsku
06.08.2024
O zdrowiu po męsku.
Mimo, że mężczyźni wydają się fizycznie silniejsi od kobiet, to ich stan zdrowia nie powinien być bagatelizowany. W Europie szacuje się, że zachorowalność mężczyzn na nadciśnienie tętnicze jest większa niż u kobiet, długość życia mężczyzn w Europie wydłużyła się.
Mężczyźni niechętnie chodzą do lekarza, kobiety częściej korzystają z konsultacji lekarskiej.
Przyczyny tej różnicy międzypłciowej są złożone i nie do końca poznane. Nadwaga i otyłość są problemem mężczyzn aktywnych zawodowo.
Wśród wszystkich grup zawodowych najpowszechniejszym problemem zdrowotnym jest nieprawidłowe BMI oaz choroby układu oddechowego. Mężczyźni powinni pamiętać o profilaktyce raka prostaty i raka jelita grubego.
Jak wcześnie wykryć raka prostaty?
Samobadanie jąder (od 18. roku życia);
Badanie PSA z lub bez badania per rectum (> 50 r.ż.) co 1-2 lata.
U mężczyzn, których ojciec lub brat zachorował na raka prostaty przed osiągnięciem 65. r.ż., badanie PSA wykonuje się już w wieku 45 lat, a jeżeli zachorowania dotyczyły wielu krewnych przed 65 r.ż., badanie to może być zlecone jeszcze wcześniej – już w wieku 40 lat.
W celu profilaktyki zapraszamy do Poradni urologicznej Rejestracja: tel. 91 43 29 507, pon-pt.8.00-15.00, środa 8.00-18.00.
Poradnia prowadzi leczenie i diagnostykę pacjentów ze schorzeniami układu moczowego. W Poradni wykonuje się pełen zakres urologicznych zabiegów endoskopowych kamicy dróg moczowych, gruczołu krokowego oraz cewki moczowej.
Ponadto odbywaja się konsultacje w kierunku:
biopsja aspiracyjna cienkoigłowa celowana (BACC) pod kontrolą USG jest to specjalistyczna metoda diagnostyki, pozwalającą na ocenę mikroskopową zmienionych chorobowo tkanek,
przezcewkowa terapia mikrofalowa (TUMT) jest procedurą ambulatoryjną mającą na celu leczenie objawów spowodowanych powiększoną prostatą. Zwykle stosuje się ją u mężczyzn z prostatami o małej lub średniej wielkości,
urodynamika - badanie tego typu można nazwać testem przepływu moczu i dynamiki pracy pęcherza.
rozbijanie kamieni metodą ESWL(extracorporeal shock-wave lithotripsy) jest najmniej inwazyjna spośród wszystkich zabiegowych sposobów usuwania kamieni z dróg moczowych.
cystoskopia (uretrocystoskopia) jest badaniem polegającym na bezpośrednim oglądaniu cewki moczowej oraz pęcherza moczowego przy użyciu endoskopu (cystoskopu).
Przyjmują bardzo doświadczeni lekarze:
lek. med. Wiesław Mahaczek
lek. med. Stanisław Czeszak