Pracownia Endoskopii Szpitala MSWiA w Szczecinie pierwszym w Polsce ośrodkiem leczenia małoinwazyjnego guzów neuroendokrynnych (NET) trzustki pod kontrolą endosonografii (EUS).
Dzięki zrozumieniu i chęci wdrożenia nowatorskich metod leczenia przez Dyrekcję Szpitala MSWiA w Szczecinie, zakupiono pierwszy w Polsce sprzęt do termicznej ablacji guzów trzustki metodą RFA. Aktualnie wykonano już ponad 40 tego typu zabiegów terapeutycznych. Do zabiegów wykonywanych przez zespół dr hab. n. med. Anny Wiechowskiej-Kozłowskiej pacjenci kwalifikowani są przez Wielodyscyplinarne Zespoły Onkologiczne i Endokrynologiczne z całego kraju po wcześniejszej diagnostyce EUS z potwierdzonym typem guza NET.
Leczenie ablacyjne stanowi alternatywę dla leczenia chirurgicznego guzów neuroendokrynnych trzustki, spełniających określone kryteria wielkości, typu i lokalizacji zmiany. Ten rodzaj maloinwazyjnego, obarczonego niewielkim ryzykiem powikłań zabiegu pozwala na całkowite, bezoperacyjne leczenie z natychmiastowym ustąpieniem objawów spadku poziomu cukru u chorych cierpiących z powodu guza typu Insulinoma. Zabiegi te wykonywane są również w leczeniu guzów NET bezobjawowych i przerzutów do trzustki wykrytych przypadkowo w badaniach obrazowych TK, NMR, USG i potwierdzonych w badaniu EUS.
Zabieg ablacji metodą RFA trwa około 30 minut, wykonywany jest w sedacji anestezjologicznej i po obserwacji pacjent może być wypisany do domu z zaleceniem dalszej kontroli obrazowej.
Pracownia Endoskopii Szpitala MSWiA w Szczecinie, ma największe doświadczenie w przeprowadzaniu tego typu zabiegów i stanowi ośrodek referencyjny w kraju, w którym prowadzone są szkolenia dla lekarzy endoskopistów z innych ośrodków.
W ramach współpracy i rozpowszechniania tej metody leczenia w Polsce w październiku br pod nadzorem dr hab. Anny Wiechowskiej-Kozłowskiej, eksperta w dziedzinie endosonografii i terapii ablacyjnej przeprowadzono pierwsze zabiegi tego typu w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach.
Stworzono również konsorcjum kilku ośrodków w Polsce, które planują wykonywanie tego typu zabiegów, by móc realizować wspólne,
wieloośrodkowe projekty badawcze i naukowe.
Zapraszamy do nas.