W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zadbaj o swój mózg! - Światowy Dzień Mózgu.

22.07.2024

mozg24.jpg

Zadbaj o swój mózg!
🧠🤯
22 lipca 2024 - Światowy Dzień Mózgu.

☀️Celem święta jest podnoszenie świadomości i edukacja na temat zaburzeń neurologicznych, które dotykają ludzi na całym świecie. Zdrowy i sprawny mózg ma wpływ na nasze funkcjonowanie, zachowanie, postrzeganie, myślenie oraz jakość życia. Mózg kontroluje przebieg wielu procesów życiowych, między innymi czynności serca czy oddychanie. Należy zwrócić uwagę na szeroki wachlarz chorób mózgu, często nazywanych tykającą bombą.
✓ Zaliczamy do nich zarówno choroby o podłożu neurologicznym takie jak: udar, choroba Parkinsona, Alzheimera czy stwardnienie rozsiane, jak i choroby psychiczne: depresja czy schizofrenia. Do chorób mózgu należą także bóle głowy, bezsenność czy migrena.

✓ Zatem jak dbać o swój mózg?

✓ Wielu chorobom mózgu można zapobiec prostymi metodami. Regularnie się badaj. Sprawdzaj poziom cukru, cholesterolu, mierz ciśnienie aby wdrożyć jak najszybciej leczenie, takich chorób i nieprawidłowości jak: cukrzyca, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze oraz wysoki poziom cholesterolu.

✓ Jedz zgodnie z piramidą żywienia, w której warzywa to podstawa. Wprowadź do jadłospisum.in. nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6 jak(np. ryby, czy oleje np. lniany)również witaminy z grupy B, magnez (np. kasza gryczana, orzechy, pestki dyni) a także lecytynę (np. żółtka jaj, awokado). Nie zapominaj również o ziołach i przyprawach, które korzystnie wpływają na pracę mózgu (np. ginko biloba, żeń szeń, kurkuma). Zrezygnuj z wysoko przetworzonego, tzw. „śmieciowego” jedzenia bogatego zarówno w nasycone kwasy tłuszczowe, jak i w nadmiar węglowodanów. Takie jedzenie niestety zaburza przekazywanie sygnałów między komórkami nerwowymi w mózgu.
✓ Zrezygnuj z używek, ogranicz alkohol. Wszystkie używki mają dewastujący wpływ na mózg i prowadzą do jego degeneracji.
✓ Regularnie wykonuj ćwiczenia fizyczne. Aktywność fizyczna zwiększa przepływ krwi w organizmie. Wraz z krwią do różnych tkanek ciała – w tym do mózgu - dostarczane są substancje odżywcze i tlen, które pobudzają jego aktywność, wspierając koncentrację i kreatywność
✓ Znajdź czas na wypoczynek i odpowiednią ilość snu. UChroniczne niewyspanie sprzyjać może rozwojowi choroby Alzheimera gdyż brak snu zwiększa m.in. poziom beta-amyloidu – białka odpowiedzialnego za degenerację neuronów - w płynie mózgowo-rdzeniowym.
✓ postaraj się poszukać przyjemności w prostych rzeczach.

☀️Niestety często następstwem tych zaniedbań lub innych czynników jest udar. W szpitalu MSWiA w Szczecinie leczymy pacjentów z udarem w Oddziale Neurologii z Pododdziałem Udarowym, Neurochirurgii oraz Intensywnego Nadzoru Neurologicznego.

☀️Lekarz Kierujący oddziałem:
lek. specjalista neurolog, afazjolog Ewa Więckowska - Cebula tel. 91 43 29 560.
Oddział mieści się na II piętrze, wejście C.
Sekretariat czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 08.00 - 15.00,
tel: 91 43 32 105
Gabinet lekarski tel: 91 43 29 561

☀️Opiekę nad pacjentem zapewnia wysoko wykwalifikowany zespół interdyscyplinarny: lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, opiekunowie medyczni, fizykoterapeuci, neurologopeda i psycholog, Panie kuchenkowe, Panie sprzątające. W oddziale prowadzona jest rehabilitacja ruchowa, diagnoza i terapia funkcji poznawczych.

☀️Oddział wyposażony jedtv w 26 łóżek, pełniony jest stały, ostry dyżur neurologiczny.

☀️Zespół Oddziału odnotowuje bardzo wiele podziękowań, uznania i wzruszeń od hospitalizowanych pacjentów i ich rodzin.

{"register":{"columns":[]}}