Żylaki kończyn dolnych to choroba cywilizacyjna.
25.03.2024
Jest to kliniczny objaw przewlekłej choroby żylnej (PChŻ), zwanej także przewlekłą niewydolnością żylną (PNŻ). Odczuwa się defekt kosmetyczny ale i ból, uczucie ucisku w obrębie żyły, wrażenie tzw. ciężkich nóg oraz pieczenie, zwłaszcza po długotrwałym przebywaniu w pozycji stojącej, które ustępuje po uniesieniu kończyny. Objawy żylaków kończyn dolnych mają tendencję do nasilania się wieczorem i w nocy oraz w okresie letnim.
W terapii żylaków nóg istotną rolę odgrywa styl życia i nawyki. Istnieją czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo występowania żylaków – są to głównie wady wrodzone albo nabyte, choroby, w szczególności zakrzepica, siedząca lub stojąca praca, ciąża, płeć żeńska -tutaj hormony, mało aktywny tryb życia.
Metody leczenia żylaków zależą od stopnia zaawansowania schorzenia, leczenie wymaga wstępnej diagnostyki jak USG Doppler żył. Jedynym leczeniem dającym dobry efekt kosmetyczny, jest leczenie operacyjne.
W szpitalu MSWiA w Szczecinie przy ul. Jagiellońskiej 44, w Oddziale Chirurgii z Urologią z Pododdziałem Chirurgii Naczyniowej i Urazowo - Ortopedycznej tego typu zabiegi przeprowadza wykwalifikowana kadra doświadczonych specjalistów przy pomocy standardowych metod chirurgicznych:
➢ Miniflebektomii (Metoda Varady)- polega na usunięciu pojedynczych splotów żylakowych z niewielkich cięć skórnych 1-2mm
➢ Strippingu żyły odpiszczelowej wymaga 2-4 centymetrowego cięcia w pachwinie i na podudziu. Stripping żyły odstrzałkowej wymaga 2-4 cm cięcia w dole podkolanowym i 1-2 cm cięcia na łydce. Usuwanie żylaków metodą strippingu, odbywa się za pomocą sondy wprowadzonej do żyły przez jedno z cięć skórnych.
Po zabiegu żył nóg zalecane jest noszenie pończoch przeciwżylakowych, powrót do umiarkowanej aktywności fizycznej jest możliwy po kilku dniach, a pełen powrót do normalnego funkcjonowania najwcześniej po dwóch tygodniach.
Decyzję o zabiegu podejmuje lekarz podczas wizyty kwalifikacyjnej w Poradni Chirurgicznej, I piętro pok. 134, wejście C, według skierowania, należy zgłosić się osobiście. Na podstawie zebranych wyników oraz oceny ogólnej kondycji pacjenta następuje decyzja o zabiegu oraz ustalenie terminu, a terminy mamy przystępne.