W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Żylaki kończyn dolnych to choroba cywilizacyjna.

25.03.2024

zylaki

🌼Jest to kliniczny objaw przewlekłej choroby żylnej (PChŻ), zwanej także przewlekłą niewydolnością żylną (PNŻ). Odczuwa się defekt kosmetyczny ale i ból, uczucie ucisku w obrębie żyły, wrażenie tzw. ciężkich nóg oraz pieczenie, zwłaszcza po długotrwałym przebywaniu w pozycji stojącej, które ustępuje po uniesieniu kończyny. Objawy żylaków kończyn dolnych mają tendencję do nasilania się wieczorem i w nocy oraz w okresie letnim.

🌼W terapii żylaków nóg istotną rolę odgrywa styl życia i nawyki. Istnieją czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo występowania żylaków – są to głównie wady wrodzone albo nabyte, choroby, w szczególności zakrzepica, siedząca lub stojąca praca, ciąża, płeć żeńska -tutaj hormony, mało aktywny tryb życia.

🌼Metody leczenia żylaków zależą od stopnia zaawansowania schorzenia, leczenie wymaga wstępnej diagnostyki jak USG Doppler żył. Jedynym leczeniem dającym dobry efekt kosmetyczny, jest leczenie operacyjne.

🌼W szpitalu MSWiA w Szczecinie przy ul. Jagiellońskiej 44, w Oddziale Chirurgii z Urologią z Pododdziałem Chirurgii Naczyniowej i Urazowo - Ortopedycznej tego typu zabiegi przeprowadza wykwalifikowana kadra doświadczonych specjalistów przy pomocy standardowych metod chirurgicznych:

➢ Miniflebektomii (Metoda Varady)- polega na usunięciu pojedynczych splotów żylakowych z niewielkich cięć skórnych 1-2mm

➢ Strippingu żyły odpiszczelowej wymaga 2-4 centymetrowego cięcia w pachwinie i na podudziu. Stripping żyły odstrzałkowej wymaga 2-4 cm cięcia w dole podkolanowym i 1-2 cm cięcia na łydce. Usuwanie żylaków metodą strippingu, odbywa się za pomocą sondy wprowadzonej do żyły przez jedno z cięć skórnych.

🌼Po zabiegu żył nóg zalecane jest noszenie pończoch przeciwżylakowych, powrót do umiarkowanej aktywności fizycznej jest możliwy po kilku dniach, a pełen powrót do normalnego funkcjonowania najwcześniej po dwóch tygodniach.

🌼Decyzję o zabiegu podejmuje lekarz podczas wizyty kwalifikacyjnej w Poradni Chirurgicznej, I piętro pok. 134, wejście C, według skierowania, należy zgłosić się osobiście. Na podstawie zebranych wyników oraz oceny ogólnej kondycji pacjenta następuje decyzja o zabiegu oraz ustalenie terminu, a terminy mamy przystępne. 🌼

{"register":{"columns":[]}}