I ty możesz zebrać wodę w swoim ogrodzie – to proste
Długotrwała susza i coraz wyraźniejsze zapowiedzi nadchodzących braków wody uczą nas, że wodę trzeba zacząć szanować. Jednym ze sposobów poszanowania wody jest zbieranie deszczówki. Aby zachęcić obywateli do takich działań, wiele miast i gmin stara się uruchamiać programy dofinansowujące wskazane inicjatywy. Jedną z takich inicjatyw znajdziecie w zakładce wsparcie dla podmiotów indywidualnych w postaci Programu Priorytetowego Moja Woda.
Jak wykorzystać deszczówkę?
Warto gromadzić deszczówkę i powtórnie ją wykorzystywać w gospodarstwie domowym. W ten sposób można nie tylko uniknąć opłat za deszczówkę odprowadzaną do systemu kanalizacyjnego, ale także zmniejszyć zużycie wody z sieci wodociągowej, więc i za nią płacić zdecydowanie mniej. Na ograniczeniu zużycia wody skorzysta także środowisko. Deszczówka, pod warunkiem zagospodarowania jej w czystym środowisku, ma świetne właściwości: jest bardzo miękka, kwaśna, nie zawiera magnezu i wapnia. Wielu właścicieli działek zbiera ją do beczek lub większych pojemników zakopanych w ziemi, żeby wykorzystać ją do podlewania ogrodu, gdy nie ma opadów. Woda opadowa prosto z rur spustowych może zasilać również tak zwane ogrody deszczowe. Może zostać również skierowana do miejsc, w których zostaną stworzone miejsca małej retencji, czy też łąki kwietne. Budując odpowiednie przyłącze, można włączyć ją do wewnętrznej instalacji wodociągowej w domu i wykorzystywać do prania, zmywania, sprzątania oraz spłukiwania toalety. Szacuje się, iż w ten sposób można zmniejszyć zużycie wody wodociągowej nawet blisko o połowę.
Zbieranie wody to oszczędność
Warto zbierać wodę opadową, bo jest to nie tylko ekologiczne, ale też ekonomiczne. Dzięki temu dbamy do środowisko i nie wyczerpujemy zasobów naturalnych. Zmniejszamy też rachunki za wodę z sieci wodociągowej. Zależnie od powierzchni dachu w ciągu kilku minut za pośrednictwem systemu rynnowego można zebrać kilkaset litrów wody. Przy średniej wielkości domu pojemność zbiornika powinna wynosić co najmniej 5m3.