Pilotażowy projekt współpracy pomiędzy Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasy Państwowe, a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad dotyczący zagospodarowania wód opadowych i roztopowych
Cel projektu
Celem projektu jest zwiększenie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie suszy w ekosystemach leśnych oraz optymalizacja kosztów związanych z budową i utrzymaniem systemu odwodnienia drogi. W porozumieniu ujęto możliwość wykorzystania zbiorników w pasie drogowym do celów gaśniczych czy też w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych. Niesie to dodatkową korzyść dla ochrony polskich lasów przed pożarami.
Jaki jest zakres współpracy pomiędzy jednostkami?
Porozumienie precyzuje warunki współpracy w zakresie odprowadzenia wód opadowych i roztopowych z terenu pasa drogowego i zagospodarowania ich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Zakres dotyczy wyłącznie nowo powstających inwestycji drogowych. Zgodnie z zawartymi w nim zapisami oba podmioty będą każdorazowo oceniać i uzgadniać możliwości techniczne odprowadzania zgromadzonej wody oraz potencjalny wpływ tych działań na tereny leśne.
Wykorzystanie wód opadowych i roztopowych zgodnie z prawem
Prawo zakazuje bezpośredniego odprowadzania skanalizowanych wód opadowych bezpośrednio
do gruntu lub cieków wodnych. Wody muszą być podczyszczone, aby spełniały określone, bezpieczne parametry. Do tej pory przy tego rodzaju inwestycjach wykorzystywano rozwiązanie z systemem pomp, które odprowadzały wodę na duże odległości. Teraz, w uzasadnionych przypadkach, można będzie wyeliminować to kosztowne rozwiązanie. O ile nadleśnictwo uzna, że istnieje taka możliwość, wody z pasa drogowego zostaną wykorzystane w bliższej okolicy, poprawiając uwilgotnienie terenów leśnych. Proponowane rozwiązania będą uwzględniały zapisy dotyczące obszarów objętych ochroną i tych dotyczących planu urządzenia lasu.
Szczegóły naboru dostępne są na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.