W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Plan przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS)

Czym jest PPSS?

PPSS jest strategicznym dokumentem planistycznym. Dokument stanowi studium zjawiska suszy
w Polsce i zawiera m.in. informacje o zagrożeniu suszą, ustalone w oparciu o dane pomiarowe oraz analizy eksperckie. PPSS obejmuje również katalog działań, których celem jest obniżenie wielkości strat spowodowanych przez suszę i zapewnienie skutecznego monitorowania zasobów wodnych oraz gospodarowania wodą.

Jaki jest główny cel PPSS?

Cel główny PPSS doprecyzowany jest przez 4 cele szczegółowe:

a) skuteczne zarządzanie zasobami wodnymi dla zwiększenia dostępnych zasobów wodnych;

b) zwiększanie retencjonowania (magazynowania) wód;

c) edukacja w zakresie suszy i koordynacja działań powiązanych z suszą;

d) stworzenie mechanizmów realizacji i finansowania działań służących przeciwdziałaniu skutkom suszy.

Jaki jest najważniejszy element PPSS?

Najważniejszym elementem PPSS jest katalog działań, w którym znajdują się konkretne, mierzalne rozwiązania, które należy wdrożyć, aby ograniczyć skutki suszy. Katalog ma wymiar operacyjny wobec pozostałych elementów, które są sformułowane w charakterze analizy lub propozycji. Poprzez ten zbiór optymalnych działań realizowane są cele szczegółowe PPSS, a dzięki nim cel główny. Projekt planu podlegał półrocznym konsultacjom społecznym, dzięki czemu w dokumencie zostały uwzględnione bezpośrednie oczekiwania mieszkańców i samorządów w wielu regionach w Polsce. W ramach konsultacji społecznych zgłoszono przeszło 800 różnych wniosków. Ostatecznie PPSS zawiera 182 zadania, które są efektem oczekiwania lokalnych społeczności. Ponadto znalazło się w nim 334 zadań z zakresu małej retencji oraz 78 inwestycji znajdujących się już w programie inwestycyjnym Wód Polskich

Z czego wynika konieczność sporządzenia PPSS w Polsce?

Jego opracowanie wynika z postanowień dyrektyw i wytycznych unijnych (Ramowej Dyrektywy Wodnej), a także przepisów prawa krajowego (art. 184 ustawy Prawo wodne).

Jaką rangę przyjmie PPSS?

Plan przeciwdziałania skutkom suszy zostanie zgodnie z ustawą Prawo wodne przyjęty zostaje
w formie rozporządzenia ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej. Dokument przygotowany został przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Na jaki okres opracowuje się PPSS?

PPSS opracowany został na okres od 2021 do 2027 r. Zgodnie z ustawą Prawo Wodne dokument ten podlega nie rzadziej niż raz na 6 lat aktualizacji.

Czy PPSS jest planem inwestycyjnym?

PPSS nie stanowi planu inwestycyjnego, prezentuje jedyne plany budowy, przebudowy i remontu urządzeń wodnych, które zostały zawarte w innych dokumentach planistycznych z zakresu gospodarki wodnej.

Szczegółowe informacje dot. PPSS

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.stopsuszy.pl

{"register":{"columns":[]}}