W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Plany gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy (PGW)

Z czego wynika konieczność przygotowania PGW w Polsce?

Ramowa Dyrektywa Wodna (Dyrektywa 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2000 r. ustanawiająca ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej) zobowiązuje wszystkie państwa członkowskie do podjęcia działań na rzecz ochrony śródlądowych wód powierzchniowych, wód przejściowych, wód przybrzeżnych oraz wód podziemnych. Jej celem jest osiągnięcie do 2015r., a w uzasadnionych przypadkach do 2021 lub 2027r., dobrego stanu wód i ekosystemów od nich zależnych. RDW obliguje państwa członkowskie do opracowania planów gospodarowania wodami dla każdego obszaru dorzecza wyznaczonego w danym kraju.

Ile trwa cykl planistyczny PGW?

Dokumenty te są poddawane przeglądowi i aktualizacji cyklicznie co 6 lat na podstawie szeregu dokumentów planistycznych wskazanych w RDW i ustawie Prawo wodne i stanowią podstawę
do podejmowania decyzji mających wpływ na stan zasobów wodnych i zasady gospodarowania nimi w przyszłości.

Jaki aktualnie obowiązuje cykl planistyczny?

a) Od roku 2015 trwają prace związane z przygotowaniem dokumentów planistycznych, które będą stanowić podstawę do opracowania II aktualizacji planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy (II aPGW). Aktualizacja planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy, realizowana w ramach obecnego cyklu powinna nastąpić do 22 grudnia 2021 r.  Projekty planów opracowywane są dla 9 obszarów dorzeczy, tj. Wisły, Odry, Dniestru, Dunaju, Banówki, Łaby, Niemna, Pregoły i Świeżej, zgodnie z podziałem określonym ustawą z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne.

b)  W ramach III cyklu planistycznego zostały zweryfikowane m.in. podstawowe jednostki planistyczne w gospodarowaniu wodami, a więc jednolite części wód wraz z ich typologią i jednolite części wód podziemnych. Zaktualizowano wykazy obszarów chronionych od wód zależnych. Zweryfikowano
i określono cele środowiskowe dla jednolitych części wód i obszarów chronionych od wód zależnych. Dokonano aktualizacji wyznaczenia sztucznych i silnie zmienionych części wód. 

c) od 14 kwietnia 2021r. trwają konsultacje społeczne projektów drugiej aktualizacji planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy. Uwagi i wnioski można zgłaszać do 14 października 2021r.

Jakie znaczenie ma PGW i gdzie jest uwzględniane?

Ustalenia planów gospodarowania wodami uwzględnia się w koncepcji przestrzennego zagospodarowania kraju, strategii rozwoju województwa oraz w planach zagospodarowania przestrzennego województwa; bierze się je pod uwagę również przy wydawaniu decyzji z mocy ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne (pozwoleń wodnoprawnych).  Plany mają wpływ nie tylko na kształtowanie gospodarki wodnej, ale także na inne sektory, w tym m.in. na: przemysł, gospodarkę komunalną, rolnictwo, leśnictwo, transport, rybołówstwo, turystykę.

Szczegółowe informacje dotyczące PGW

Konsultacje:

 

 

{"register":{"columns":[]}}