Projekt ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy
Cel projektowanej ustawy
Zmiany klimatu i wynikające z nich m.in. intensywność i częstotliwość susz, ale także zmiana rozkładu opadów powodują, że konieczne jest podjęcie bardziej skutecznych i efektywnych działań związanych ze zrównoważoną gospodarką wodną i adaptacją do zmian klimatu. Pakiet działań służących zatrzymywaniu i gromadzeniu wody, został opracowany przez pięć ministerstw. Proponowane rozwiązania spowodują, że skutki suszy w Polsce będą mniej odczuwalne dla mieszkańców miast oraz wsi. Docelowa ustawa będzie wspierać rozwój tzw. zielono-niebieskiej infrastruktury, systemów retencji z wykorzystaniem rozwiązań opartych na przyrodzie oraz „odbetonowanie” miast. Działania na rzecz zwiększenia retencji poprawią ponadto poziom bezpieczeństwa poprzez skuteczniejsze zapobieganie zalaniom i podtopieniom, które wynikają z intensywnych opadów deszczu. Zwiększy się ilość wody służącej do nawodnień w rolnictwie i do wykorzystania w gospodarstwach domowych. Dzięki usprawnieniu systemu melioracji wodnych zapewnione zostanie lepsze dostarczanie wody do działek ujętych w ramach tego systemu. Wyeliminowane zostaną zidentyfikowane problemy w działalności spółek wodnych – jednostek działających na potrzeby prawidłowego funkcjonowania urządzeń melioracji wodnych. Nowe przepisy ułatwią retencję na obszarach Lasów Państwowych. Ułatwienia dotyczyć będą także przekazywania gruntów do zalesień i zwiększania retencji leśnej. Projekt zakłada również uproszczenie procedur, dzięki czemu szybciej będą realizowane inwestycje służące zwiększeniu w Polsce poziomu retencji, który obecnie znacznie odbiega od średniej europejskiej.
Czym jest specustawa suszowa?
To pakiet wspólnych rozwiązań przygotowany przez pięć ministerstw, a koordynowany przez Ministerstwo Infrastruktury w zakresie minimalizacji skutków suszy. Powyższe świadczy
o systemowym podejściu do wyzwania, jakim jest susza. Świadczy też o skali wyzwań.
Jakich obszarów będzie dotyczyła ustawa?
a) Zatrzymania wody oraz zwiększenia obszarów zielonych;
b) Zmiany w planowaniu przestrzennym;
c) Naturalnej retencji;
d) Propozycji dla rolników;
e) Inwestycji hydrotechnicznych na rzecz retencji i ograniczania skutków suszy;
f) Przyspieszenia procedur realizujących przedsięwzięcia retencyjne;
g) Usprawnienia systemu urządzeń melioracji wodnych zapewniających wodę na potrzeby rolnictwa.
Gdzie znajdę szczegóły na temat toczących się prac nad ustawą?
Projektowana ustawa zgłoszona została do Wykazu Prac Rady Ministrów z numerem UD101. Aktualnie na portalu Rządowego Centrum Legislacji można odnaleźć aktualny stan zaawansowania prac.