W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Nauczyciela w Bernie

14.10.2020

Z okazji Dnia Nauczyciela Ambasador RP w Szwajcarii Iwona Kozłowska zaprosiła do swojej Rezydencji w Bernie nauczycieli polskich pracujących w Szwajcarii. Dla zebranych w bardzo kameralnym, z powodu sytuacji epidemicznej, gronie zaśpiewał ks. prof. Zbigniew Stępniak, któremu towarzyszyła pianistka Natalia Klykowa.

Dzień Nauczyciela w Rezydencji Ambasador RP w Bernie

„Dziękuję nauczycielom polonijnym pracującym w Szwajcarii za wytrwałe kultywowanie polskiej kultury poza granicami kraju. Pragnę zapewnić, że Państwa praca jest dostrzegana w kraju i niezwykle wysoko oceniania” – powiedziała Iwona Kozłowska. Przypomniała przy tym, że na całym świecie ponad 200 tys. dzieci i młodzieży uczy się języka polskiego, a liczba ta stale rośnie.

„Misja nauczyciela polonijnego to ogromne wyzwanie i ogromna odpowiedzialność” – podkreśliła polska ambasador. „Nauka w szkołach polonijnych ma wymiar szczególny, związana jest bowiem niejednokrotnie z historią rodzinną, z zainteresowaniem krajem pochodzenia, chęcią poznania jego kultury, historii i tradycji, z tęsknotą za cząstką rodzinnej historii, a także z potrzebą umacniania więzi i łączności z tym, co polskie i bliskie sercu” – mówiła.  

Dla Ambasador Kozłowskiej, która przed przyjazdem do Berna była dyrektorem Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ, sprawy oświaty polonijnej mają szczególną wagę i są jej szczególnie bliskie. „Aby nauka języka ojczystego mogła rozbudzać trwałe i rzeczywiste zainteresowanie i zamiłowanie tym co polskie, potrzebni są krzewiciele kultury i wiedzy o Polsce, otwierający drogę do skarbca dóbr kultury polskiej w języku ojczystym, potrzebni są przewodnicy po polskiej literaturze i polskiej historii. Praca i zaangażowanie nauczycieli polonijnych, którzy swój wolny czas poświęcają nauczaniu języka polskiego, jest misją, bezcenną z punktu widzenia Polski i Polaków żyjących poza granicami kraju” - podsumowała.

Spotkanie z nauczycielami uświetnił recital wokalny w wykonaniu ks. prof. Zbigniewa Stępniaka (bas, basso-profondo) i Natalii Klykovej (fortepian). W programie koncertu znalazły się pieśni polskich kompozytorów: S. Moniuszki, F. Chopina, M. Lorenca i P. Łukaszewskiego, ale też R. Cocciantego, F. Schuberta oraz mieszczańskie romanse rosyjskie.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}