W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Polonii i Polaków za Granicą w ogrodach Rezydencji RP

10.05.2024

W dniu 5 maja Ambasador Iwona Kozłowska zaprosiła przedstawicieli szwajcarskiej Polonii do Ogrodów Rezydencji na Galę Polonijną „Moja Polska w Szwajcarii” oraz koncert zespołu Capella Zamku Rydzyńskiego z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz zbliżającego się zakończenia misji jako Ambasador RP w Bernie.

Dzień Polonii

W spotkaniu wzięło udział prawie 300 osób, reprezentujących różne środowiska polonijne, od emigracji z lat 80. XX w. po młode pokolenie Polaków przybyłe w ostatnich latach do Szwajcarii. Zaproszenie przyjęli także potomkowie internowanych w Szwajcarii żołnierzy polskich: Stefan Paradowski (przewodniczący Stowarzyszenia Potomków Internowanych Żołnierzy Polskich), Krystyna Bem (wdowa po Janie Bemie, długoletnim przewodniczących Koła Żołnierzy Internowanych oraz Towarzystwa Polskiego w Zurychu), Mieczysław Halaba i Tadeusz Wojnarski oraz Krystyna Konieczny-Kaufmann (dzieci internowanych żołnierzy), którzy wręczyli Ambasador I. Kozłowskiej dokument nadający honorowe członkostwo Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Internowanych „Interessengemeinschaft der Nachkommen der Internierten Soldaten”.

Gośćmi spotkania byli także m.in. księża i siostry zakonne pełniący posługę duszpasterską w Szwajcarii, nauczyciele szkół polskich oraz polonijnych szkół społecznych, przewodniczący polskich organizacji i stowarzyszeń w Szwajcarii, osoby zaangażowane w pomoc humanitarną dla uchodźców wojennych z Ukrainy, artyści, przedstawiciele świata kultury i sztuki, polonijni przedsiębiorcy i naukowcy.

W wystąpieniu podsumowującym swoją misję amb. I. Kozłowska podkreśliła ten szczególny dla ambasadora RP przywilej współpracy ze środowiskiem Polonii szwajcarskiej, będącej spadkobiercami historii wybitnych Polaków na helweckiej ziemi: I.J. Paderewskiego, G. Narutowicza, I. Mościckiego, A. Patka, polskich żołnierzy internowanych w okresie II wojny światowej. Ambasador złożyła podziękowania wszystkim tym osobom, które aktywnie wspierały Polską Dyplomację w realizacji przedsięwzięć polonijnych. Spotkanie było także okazją do podziękowania wyróżniającym się przedstawicielom Polonii za zaangażowanie w działalność społeczną na rzecz spraw polskich w Szwajcarii: pamiątkową statuetką wyróżnieni zostali Marek Wieruszewski (prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Polskiego w Rapperswilu), Ewa Skoczylas (założycielka i kierownik Polonijnego Zespołu Tańca i Pieśni „Lasowiacy”), Jan Konopka (popularyzator polskiego dziedzictwa historycznego w Szwajcarii, b. kustosz Muzeum Paderewskiego w Morges) oraz Ewa Lederer (założycielka i kierownik polonijnej szkoły „Polecole” w Neuchatel).

Polonijną Galę uświetnił koncert Capelli Zamku Rydzyńskiego, zespołu instrumentów dętych blaszanych, założonego w 1985 r. przy byłej rezydencji króla Stanisława Leszczyńskiego na Zamku w Rydzynie.

 

Dziennikarze programu TVP „Wschód” uczcili Dzień Polonii i Polaków za Granicą w Szwajcarii, składając hołd Ignacemu Janowi Paderewskiemu, wybitnemu Polakowi, który swoje losy związał ze Szwajcarią. Zachęcamy do obejrzenia odcinka wyemitowanego 10 maja 2024 r.:

https://wschod.tvp.pl/77455923/wschod-z-podola-do-szwajcarii

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}