W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacje dotyczące koronawirusa

17.03.2020

Od niedzieli 15 marca 2020 r. zostały zawieszone międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe z i do Polski. Przedstawiamy zalecenia dla osób będących w trakcie podróży i planujących powrót do Polski. (aktualizacja 9 kwietnia)

Koronawirus

Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie wszelkich podróży zagranicznych.

W razie potrzeby uzyskania pomocy podczas pobytu w Szwajcarii skontaktuj się z nami pod numerami:

+41 (0) 31 358 02 13

+41 (0) 31 358 02 42

Ograniczenia wprowadzone przez władze Szwajcarii

  • Rada Związkowa wprowadziła rozporządzeniem z 16 marca zakaz zgromadzeń, jak również nakazała zamknięcie sklepów, restauracji, barów i klubów nocnych, instytucji kultury, obiektów sportowych (w tym siłowni i ośrodków narciarskich), ogrodów botanicznych i zoologicznych, jak również zakładów usługowych, w których świadczone są usługi wymagające fizycznego kontaktu (zakłady fryzjerskie, salony masażu itp.).
  • Otwarte pozostają sklepy spożywcze i sprzedające artykuły pierwszej potrzeby, apteki i drogerie, poczty, banki, punkty obsługi operatorów telekomunikacyjnych, stacje benzynowe, warsztaty samochodowe, dworce i stacje, urzędy oraz hotele. Lokale gastronomiczne mogą dostarczać jedzenie i sprzedawać je na wynos.
  • Otwarte pozostają wszystkie placówki świadczące opiekę medyczną (szpitale, przychodnie i prywatne gabinety lekarskie).
  • Osoby należące do grup wysokiego ryzyka (tj. powyżej 65 roku życia lub cierpiące na nadciśnienie, cukrzycę, choroby sercowo-naczyniowe, osłabienie odporności, jak również nowotwory) powinny pozostawać w domu.  
     

Możliwości podróży ze Szwajcarii do Polski

  • Szwajcaria wprowadziła kontrole na swoich granicach z Włochami, Francją, Austrią i Niemcami, zakazując wjazdu osobom, które nie są obywatelami Szwajcarii lub nie posiadają w tym państwie prawa pobytu.
  • Swoboda przepływu towarów przez granice Szwajcarii została zachowana.
  • Zakaz nie obejmuje również osób przejeżdżających przez Szwajcarię tranzytem, w celu powrotu do swojego miejsca zamieszkania (np. polskich obywateli powracających do Polski). Również władze Niemiec zezwalają na przejazd tranzytem obywateli polskich wracających do kraju. 
  • Aktualnie działają nadal połączenia lotnicze ze Szwajcarii do kilku miast Niemiec, skąd można dojechać środkami transportu publicznego do granicy niemiecko-polskiej.
  • Aktualnie informacje na temat zaplanowanych lotów ze Szwajcarii do Polski w ramach programu "Lot do domu" dostępne są na stronie: www.lotdodomu.pl. 
  • Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP udziela informacji na temat możliwości przekraczania granic pod numerem +48 22 523 8880.

Szczegółowe informacje na temat ograniczeń wjazdu do Szwajcarii znajdą Państwo na stronie Sekretariatu Stanu ds. Migracji:

https://www.sem.admin.ch/sem/de/home/aktuell/aktuell/faq-einreiseverweigerung.html (w j. niemieckim)

https://www.sem.admin.ch/sem/fr/home/aktuell/aktuell/faq-einreiseverweigerung.html (w j. francuskim)

https://www.sem.admin.ch/sem/it/home/aktuell/aktuell/faq-einreiseverweigerung.html (w j. włoskim)

https://www.sem.admin.ch/sem/en/home/aktuell/aktuell/faq-einreiseverweigerung.html (w j. angielskim)

Zawieszenie przyjęć interesantów w Wydziale Konsularnym Ambasady RP w Bernie

W związku z sytuacją epidemiologiczną Wydział Konsularny Ambasady RP w Bernie zawiesił bezpośrednie przyjęcia interesantów od 17 marca do 26 kwietnia 2020 roku. W sprawach nagłych prosimy o kontakt za pomocą poczty elektronicznej na adres berno.amb.wk@msz.gov.pl lub telefoniczny w godzinach 9:00-16:00 pod numerami +41 (0) 31 358 02 13 oraz +41 (0) 31 358 02 42.  Telefon dyżurny dostępny po 16:00 +41 798 211 315.

Zalecenia dla podróżujących

  • Jeżeli podróżujesz w ramach zorganizowanej wycieczki, skontaktuj się z organizatorem – powinien pomóc w powrocie do kraju.
  • Jeżeli podróżujesz na własną rękę, postępuj zgodnie z procedurami linii lotniczej. Dla obywateli RP są organizowane sukcesywnie loty czarterowe. Szczegóły na stronie lot.com
  • Skontaktuj się z ubezpieczycielem w celu przedłużenia polisy i ustalenia możliwości pokrycia kosztów zmian i przedłużającego się pobytu.
  • Jeżeli kończą ci się pieniądze na dalszy pobyt za granicą, skontaktuj się z bliskimi. Konsul może udzielić pomocy finansowej w wyjątkowych przypadkach, osobom, które nie mają żadnej możliwości uzyskania jej od bliskich.
  • Jeżeli nie masz żadnej możliwości powrotu do Polski, wyślij nam e-mail na adres urzędu: berno.amb.wk@msz.gov.pl, podaj swoje dane osobowe i opisz krótko swoją sytuację oraz miejsce, w którym przebywasz. Przekażemy Ci informację o dostępnych możliwościach powrotu do kraju.
  • Wszyscy polscy obywatele znajdujący się aktualnie za granicą są uprawnieni do wjazdu na terytorium kraju. Każdy obywatel wracający do Polski zostanie przebadany i skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę.

Więcej informacji na temat zamknięcia granic znajdziesz na stronie gov.pl: https://www.gov.pl/web/koronawirus/zamykamy-granice-przed-koronawirusem.

Zawieszenie połączeń lotniczych i kolejowych jest efektem wprowadzenia na terenie Polski stanu zagrożenia epidemiologicznego, wskutek którego:

  • Tymczasowo zostanie przywrócona kontrola graniczna – od 15 marca na 10 dni, z możliwością przedłużenia.
  • Wprowadzony zostaje zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców. Informacja o wyjątkach od zakazu znajduje się tutaj.
  • Osoby przyjeżdżające z zagranicy muszą przejść dwutygodniową kwarantannę domową.
  • Zawieszone zostają międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe.
  • Granice państwowe pozostają otwarte dla przepływu towarów.
  • Krajowy transport publiczny działa z pewnymi ograniczeniami.

W razie podejrzenia zakażenia koronawirusem, można również skorzystać z linii alarmowej najbliższej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Wszystkie informacje i zalecenia władz polskich dotyczące zakażeń koronawirusem można znaleźć na stronie www.gov.pl/koronawirus

Zachorowania w Szwajcarii

W całej Szwajcarii i Liechtensteinie potwierdzono 23.574 przypadki zarażenia nowym kornonawirusem i 756 zgonów spowodowanych zachorowaniami (wg oficjalnych informacji z 9 kwietnia). 

Szczegółowe informacje na temat rozwoju epidemii w Szwajcarii publikuje na bieżąco Federalny Urząd ds. Zdrowia:

https://www.bag.admin.ch/bag/de/home/krankheiten/ausbrueche-epidemien-pandemien/aktuelle-ausbrueche-epidemien/novel-cov.html (w j. niemieckim)

https://www.bag.admin.ch/bag/fr/home/krankheiten/ausbrueche-epidemien-pandemien/aktuelle-ausbrueche-epidemien/novel-cov.html (w j. francuskim)

https://www.bag.admin.ch/bag/it/home/krankheiten/ausbrueche-epidemien-pandemien/aktuelle-ausbrueche-epidemien/novel-cov.html (w j. włoskim)

https://www.bag.admin.ch/bag/en/home/krankheiten/ausbrueche-epidemien-pandemien/aktuelle-ausbrueche-epidemien/novel-cov.html (w j. angielskim)

Całodobowa infolinia władz federalnych Szwajcarii na temat konronawirusa:

+41 58 463 00 00

Informacje i dane kontaktowe dotyczące poszczególnych kantonów:

https://www.ch.ch/de/coronavirus/#informationen-und-kontakte-in-den-kantonen

Zalecenia dla osób przebywających w Szwajcarii

Zaleca się następujące zachowania pomagające uniknąć zakażenia: regularne mycie rąk, korzystanie z jednorazowych chusteczek higienicznych, zasłanianie ust i nosa rękawem w okolicy łokcia przy kichaniu i kasłaniu, unikanie podawania dłoni i obejmowania innych osób.

Rada Związkowa Konfederacji Szwajcarskiej zaleca wszystkim pozostającym na terytorium Szwajcarii pozostawanie w domach, z wyjątkiem następujących sytuacji:

  • konieczności dokonania zakupu żywności lub lekarstw
  • konieczności udania się do lekarza (w przypadku objawów zarażenia koronawirusem najpierw kontakt telefoniczny!)
  • konieczności udzielenia pomocy innej osobie w potrzebie
  • konieczności udania się do zakładu pracy, gdy praca zdalna jest niemożliwa 

W razie wystąpienia objawów charakterystycznych dla zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 (gorączka, kaszel, duszności) należy: skontaktować się telefonicznie z lekarzem rodzinnym lub dyżurnym, nie opuszczać miejsca pobytu, używać maseczki ochronnej przy kontaktach z innymi osobami. Osoby z objawami mogącymi świadczyć o zarażeniu koronawirusem nie powinny udawać się do szpitali, lecz w pierwszej kolejności zadzwonić do lekarza rodzinnego, przychodni lub szpitala w celu uzyskania instrukcji dalszego postępowania.

Instrukcje w kilku językach dotyczące właściwego postępowania w okresie epidemii znaleźć można na stronie:

https://bag-coronavirus.ch/

{"register":{"columns":[]}}