30 lat temu Polska złożyła wniosek o rozpoczęcie negocjacji w sprawie umowy o stowarzyszeniu ze Wspólnotami Europejskimi
25.05.2020
Z okazji przypadającej dziś 30. rocznicy złożenia przez Polskę oficjalnego wniosku o rozpoczęcie negocjacji w sprawie umowy o stowarzyszeniu ze Wspólnotami Europejskimi przypominamy najważniejsze daty i wydarzenia w procesie integracji Polski z Unią Europejską.
- 19 września 1989, Warszawa
Podpisano umowy między Polską a Wspólnotami Europejskimi w sprawie handlu oraz współpracy gospodarczej.
- 25 maja 1990, Bruksela
Polska złożyła oficjalny wniosek o rozpoczęcie negocjacji w sprawie umowy o stowarzyszeniu ze Wspólnotami Europejskimi.
- 16 grudnia 1991, Bruksela
Zawarto układ stowarzyszeniowy między Polską a Wspólnotami Europejskimi.
- 21-22 czerwca 1993, Kopenhaga
Rada Europejska uzgodniła, że przystąpienie krajów Europy Środkowej i Wschodniej do Unii Europejskiej jest również celem UE. Osiągnięcie tego celu warunkowało spełnienia przez kraje kandydujące określonych kryteriów politycznych i gospodarczych, zwanych kryteriami kopenhaskimi.
- 1 lutego 1994, Warszawa
Rada Ministrów RP podjęła uchwałę w oparciu o przyjęty Traktat z Maastricht ustanawiający stowarzyszenie między Polską a Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi.
- 8 kwietnia 1994, Ateny
Polska złożyła oficjalny wniosek o członkostwo do kierującej wówczas pracami Rady UE prezydencji greckiej.
- 13 grudnia 2002, Kopenhaga
Rada Europejska zatwierdziła wynik negocjacji akcesyjnych z Polską oraz dziewięcioma innymi krajami kandydującymi do członkostwa w UE: Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, Słowacją, Słowenią i Węgrami.
- 16 kwietnia 2003, Ateny
Traktat o przystąpieniu został formalnie podpisany przez przedstawicieli 25 krajów - 15 państw członkowskich i 10 w/w państw-kandydatów, które w konsekwencji stały się krajami przystępującymi do Unii Europejskiej.
- 7-8 czerwca 2003
Przeprowadzono ogólnopolskie referendum w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
- 1 maja 2004
Polska stała się państwem członkowskim Unii Europejskiej.