W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Debata nt. zapewnienia sprawiedliwej transformacji do neutralności klimatycznej

04.12.2019

Organizowana w centrum konferencyjnym Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE debata była okazją do dyskusji nt. sposobów osiągnięcia bardzo ambitnych długoterminowych celów polityki klimatycznej UE, która będzie wymagać natychmiastowego opracowania nowych instrumentów, w tym finansowania, w celu skutecznego wsparcia transformacji szczególnie w regionach najbardziej nią dotkniętych. Wydarzenie zgromadziło wielu ekspertów, a jego otwarcia dokonał Stały Przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś.

JustTransition

Jasno określony cel neutralności klimatycznej do 2050 r. wciąż skłania do pytań o drogę do jego osiągnięcia oraz rodzi wiele poważnych dylematów. Niezbędna i pożądana „zielona transformacja” wiąże się ze znacznymi kosztami i wyzwaniami dla gospodarki europejskiej i poszczególnych państw członkowskich.

Owa transformacja, która powinna kierować się zasadą zachowania, a nawet zwiększenie europejskiej konkurencyjności, musi być sprawiedliwa i zrównoważona społecznie oraz uwzględniać sytuację wewnętrzną państw członkowskich. Jednocześnie nowe instrumenty, w tym podatek od emisji dwutlenku węgla, powinny wzmocnić skutki jednostronnych do tej pory działań klimatycznych podjętych przez Unię Europejską i przyczynić się do zwalczania zjawiska tzw. ucieczki emisji CO2. Znaczna część redukcji emisji gazów cieplarnianych w krajach UE „wyciekła” już poza Unię. Jest to szczególnie ważne w przypadku sektorów energochłonnych i zorientowanych na handel międzynarodowy (EITE).

Transformacja będzie wymagała zmiany łańcuchów wartości unijnego przemysłu oraz usług, zmiany zachowań konsumentów i będzie miało wpływ na źródła utrzymania wszystkich obywateli. W tym kontekście Fundusz Sprawiedliwej Transformacji może być krokiem we właściwym kierunku. Adekwatnie zaprojektowany, może przyczynić się do rozwoju i zapewnienia wysokiej jakości życia obywateli zamieszkujących regiony mocno uzależnione od wydobycia stałych paliw kopalnych, które najbardziej ucierpią w konsekwencji proponowanych zmian w polityce klimatycznej.

Wszystkie te i wiele innych kwestii, w tym wielkość Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, były przedmiotem debaty z udziałem:

Adam Guibourgé-Czetwertyński, Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Klimatu
Artur Runge-Metzger, Dyrektor, Dyrekcja Generalna ds. Klimatu, Komisja Europejska
Gunnar Muent, Zastępca Dyrektora Generalnego, Dyrekcja Projektów, Europejski Bank Inwestycyjny
Maciej Burny, Dyrektor ds. Stosunków Międzynarodowych, Grupa PGE

oraz pozostałych gości wydarzenia.

Dyskusję moderował dziennikarz Jonas Ekblom z Thomson Reuters, zajmujący się klimatem i energią.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}