W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dobra kondycja polskiej gospodarki kolejny raz potwierdzona przez Komisję Europejską

28.02.2020

Polska liderem wzrostu gospodarczego w UE, o stabilnych fundamentach makroekonomicznych, z potencjałem rozwoju w dziedzinie innowacji – to główne wnioski z najnowszego raportu Komisji Europejskiej nt. stanu gospodarki.

PKB_News

Regularne sprawozdania stanowią podstawę konsultacji Komisji Europejskiej z państwami członkowskimi na temat wyzwań gospodarczych i społecznych.

Eksperci Komisji Europejskiej wskazują:   

  • Polska pozostaje jednym z liderów wzrostu w UE. Komisja Europejska prognozuje 4% wzrostu PKB Polski w 2019 r. Wzrost jest nadal napędzany głównie konsumpcją gospodarstw domowych, ale co szczególnie istotne również przez dobre wyniki inwestycji publicznych i prywatnych.
  • Komisja Europejska przewiduje, że PKB w 2020 r. i w 2021 r. zwiększy się w Polsce o 3,3%, bez zmian w stosunku do poprzedniej prognozy z jesieni 2019 r. Oznacza to, że w latach 2020-21 Polska powinna pozostać w ścisłej czołówce krajów UE pod względem wysokości dynamiki aktywności gospodarczej (odpowiednio 5. i 3. miejsce w UE27).
  • Gospodarka jest dobrze zbilansowana. Poziom długu publicznego jest poniżej średniej UE, spadło zadłużenie zagraniczne.
  • Utrzymują się dobre wyniki eksportu pomimo osłabienia na światowych rynkach. Eksport jest zdywersyfikowany, zaś produkty i usługi są coraz lepszej jakości.
  • W 2019 r. nastąpiło odbicie w inwestycjach prywatnych (o 18,4% rok do roku). Wzrost był zauważalny także w przypadku inwestycji publicznych.
  • Stopa bezrobocia ustabilizowana na niskim poziomie.
  • Zanotowano znaczny wzrost płac. W połączeniu z ulgami podatkowymi i świadczeniami społecznymi przekłada się to na wzrost konsumpcji prywatnej na poziomie ok 4%.
  • Dalszy spadek wskaźnika liczby osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym do 18,9% w 2018 r. Jest to wynik znacznie lepszy od średniej UE (21,9%).
  • Potencjał innowacyjny polskiej gospodarki ma perspektywy wzrostu dzięki takim rozwiązaniom, jak ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową, możliwości obniżenia poziomu opodatkowania dochodu uzyskiwanego z praw własności intelektualnej (IP box), czy planowana do wprowadzenia uproszczona procedura zakładania spółki akcyjnej.
  • Polska osiągnęła dobre wyniki w realizacji celów zrównoważonego rozwoju Agendy 2030, w realizacji zasad Europejskiego Filara Praw Socjalnych oraz celach Strategii „Europa 2020” (wzrost zatrudnienia, redukcja ubóstwa, udział kształcących się na poziomie wyższym).

Sprawozdania krajowe służą za podstawę do przygotowania przez Komisję  Europejską projektu zaleceń dla państw członkowskich, które Rada UE przyjmuje w lipcu każdego roku.

źródło: https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/2020-european_semester_country-report-poland_en.pdf

{"register":{"columns":[]}}