Nadzwyczajne posiedzenie Rady do Spraw Zagranicznych
10.01.2020
– W tej sytuacji kryzysu potrzebne jest utrzymanie jedności transatlantyckiej – powiedział minister Jacek Czaputowicz, podsumowując piątkowe obrady Rady do Spraw Zagranicznych (FAC), która w trybie nadzwyczajnym zebrała się w Brukseli.
W czasie posiedzenia wiele państw członkowskich UE, w tym Polska, wyraziło zaniepokojenie rosnącą destabilizacją w regionie Bliskiego Wschodu i jej konsekwencjami dla bezpieczeństwa światowego. Ministrowie zgodzili się z potrzebą podjęcia przez UE działań na rzecz deeskalacji napięcia. – Priorytetem powinno być rozpoczęcie procesu politycznego prowadzącego do wypracowania kompleksowego porozumienia obejmującego irańskie ambicje nuklearne i regionalne – podsumował piątkowe rozmowy minister Czaputowicz.
Szef polskiej dyplomacji dodał przy tym, że w czasie spotkania ministrowie spraw zagranicznych krajów UE zgodzili się, że obecna sytuacja tylko pogłębia kryzys polityczny w Iraku i zwiększa prawdopodobieństwo jego dalszej destabilizacji. – Wyrażamy pełne poparcie dla irackiej suwerenności i niezależności. Unijne wsparcie dla Iraku powinno być utrzymane – zadeklarował minister i podkreślił, że Polska będzie przywiązywać szczególną wagę do konsultacji i współpracy UE z USA, koordynacji podejmowanych działań oraz utrzymania koalicji anty-ISIS.
Przedmiotem piątkowych rozmów szefów dyplomacji krajów UE było również podjęcie przez Iran kolejnych kroków sprzecznych z porozumieniem nuklearnym z 2015 r. (JCPOA). Minister Czaputowicz podkreślił, że JCPOA stanowił istotne osiągnięcie dyplomacji wielostronnej i działań na rzecz nierozprzestrzeniania broni jądrowej. – W świetle ostatnich wydarzeń jego utrzymanie wydaje się być coraz trudniejsze. Mamy nadzieję, że pomimo tego utrzymana zostanie współpraca Iranu z Miedzynarodową Agencją Energii Atomowej – podsumował szef polskiej dyplomacji.
Podczas piątkowego spotkania poruszono również problem sytuacji w Libii - Konflikt w Libii nie może zostać rozwiązany poprzez eskalację działań wojskowych, strony powinny jak najszybciej powrócić na drogę negocjacji – powiedział min. Czaputowicz. Wyraził przy tym nadzieję, że zainicjowany przez Niemcy Proces Berliński pozwoli na rozpoczęcie wewnątrzlibijskiego dialogu politycznego.