W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nadzwyczajne posiedzenie Rady EPSCO (zdrowie)

07.03.2020

Na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady, o zwołanie której wnioskowała Polska, ministrowie zdrowia przy udziale unijnych komisarzy Stelli Kyriakides (zdrowie), Janeza Lenarčiča (zarządzanie kryzysowe) oraz Thierrego Bretona (rynek wewnętrzny) podjęli debatę polityczną w zakresie ochrony zdrowia publicznego w związku z rozprzestrzenianiem się zakażeń wirusem COVID-19 w Europie. Udział w spotkaniu stanowił również okazję dla Ministra Łukasza Szumowskiego do złożenia w im. polskiego rządu stosownego podpisu deklarującego przystąpienie Polski do unijnego mechanizmu dotyczącego wspólnych zakupów medycznych środków zapobiegawczych (Joint Procurement Agreement).

EPSCO

Posiedzenie ministrów zdrowia w gronie UE27 poprzedziło spotkanie koordynacyjne przewodniczących delegacji państw grupy wyszehradzkiej. Podczas posiedzenia Rady ministrowie podkreślali m.in. kwestie związane z dzieleniem się informacjami w zakresie działań podejmowanych w poszczególnych państwach członkowskich, współpracę międzysektorową oraz monitorowanie wyzwań związanych z dostępnością leków i sprzętu medycznego w krajach UE. Zwracano uwagę na konieczność wzmacniania solidarności i współpracy w unii, jak również wsparcie Komisji Europejskiej w przeciwdziałaniu negatywnym skutkom szerzenia się zakażeń w UE.

Na zakończenie dyskusji komisarz Kyriakides poinformowała, że podziela obawy państw członkowskich związane z możliwym występowaniem braków leków i deklaruje współpracę z Europejską Agencję Leków w tym zakresie. Zadeklarowała ponadto weryfikację możliwości realizacji kolejnych wspólnych zakupów w ramach unijnego mechanizmu JPA. Komisarz Lenarčič podkreślił, że możliwości udzielenia wsparcia KE w obszarze finasowania kryzysowego (również w ramach Europejskiego Funduszu Solidarności) są stale analizowane w trakcie regularnych spotkań Komitetu ds. Koordynacji Kryzysowej. Komisarze wezwali państwa członkowskie do solidarnego podejścia w zakresie dostaw środków ochrony osobistej.

<

{"register":{"columns":[]}}