Nieformalne posiedzenie Rady Europejskiej
11.03.2022
Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w dwudniowym spotkaniu szefów państw i rządów UE w Wersalu. Unijni przywódcy przeprowadzili dyskusję o sytuacji na Ukrainie oraz bezpieczeństwie związanym z polityką obronną i energetyczną UE. Ponadto liderzy UE rozmawiali na temat dalszego unijnego rozwoju gospodarczego oraz nowego europejskiego modelu wzrostu.
"Po kilku godzinach dobrej, ożywionej debaty, stało się jasne dla wszystkich, że chcemy zobaczyć Ukrainę w Unii Europejskiej" – stwierdził szef polskiego rządu.
W oczekiwaniu na opinię Komisji Europejskiej w sprawie wniosku Ukrainy o członkostwo w Unii Europejskiej państwa członkowskie zapewniły, że bez zbędnej zwłoki będą nadal pogłębiać partnerstwo z tym państwem i wspierać Ukrainę na jej europejskiej drodze. Ponadto, Rada Europejska wezwała Rosję do niezwłocznego i bezwarunkowego zaprzestania działań wojennych, a także wycofania wszystkich sił i sprzętu wojskowy z całego terytorium Ukrainy. Szefowie państw i rządów wyrazili też uznanie dla narodu ukraińskiego za odwagę w obronie swojego kraju oraz kultywowania takich wartości jak wolność i demokracja.
Rozmowy liderów skoncentrowane były również na obecnej sytuacji energetycznej, która wymaga podjęcia pilnych działań na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa dostaw gazu do państw członkowskich UE i członków Wspólnoty Energetycznej (w tym w szczególności Ukrainy i Mołdawii) w obecnym i przyszłym roku. Państwa członkowskie wyrażają zgodność co do tego, że kwestia ta musi być ściśle koordynowana w ramach UE oraz współpracy z partnerami.
Szefowie państw i rządów zapowiedzieli dalsze prace nad zbudowaniem solidniejszej bazy ekonomicznej, zmniejszeniem zależności strategicznych i wzmocnieniem dostawy krytycznych surowców i półprzewodników. Innowacje i zrównoważona produkcja leków będą wspierane poprzez finansowanie badań i budowanie zdolności produkcyjnych w zakresie produktów krytycznych.
Podczas posiedzenia Polska z zadowoleniem przyjęła zaproponowany pakiet obronny obejmujący mapę drogową dla rozwoju technologii krytycznych w sektorze obronnym i bezpieczeństwa UE.
Pełny tekst deklaracji – LINK