W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Rady ds. Rolnictwa

28.01.2020

Spotkanie ministrów rolnictwa rozpoczęło się od prezentacji priorytetów chorwackiej prezydencji na najbliższe 6 miesięcy. Wśród nich wskazano osiągnięcie postępów w negocjacjach nowej Wspólnej Polityki Rolnej UE. Polskiej delegacji przewodniczył podsekretarz stanu w MRiRW p. Ryszard Kamiński.

AGRI

Podczas posiedzenia Rady wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans przedstawił założenia Europejskiego Zielonego Ładu (EZŁ). Następnie przeprowadzona została dyskusja nt. aspektów rolnych zielonego ładu oraz włączenia Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) w realizacje celów klimatycznych i środowiskowych. W dyskusji ministrowie podkreślali, że WPR może realizować ambicje środowiskowe i klimatyczne, jednak jej głównym celem jest  zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego. Polska pozytywnie ocenia propozycję KE nt. Europejskiego Zielonego Ładu i jego strategię dla rolnictwa "Od pola do stołu", jednocześnie podkreślając, że zwiększone potrzeby muszą być uwzględnione budżecie wieloletnich ram finansowych na WPR.

- Zwiększa się rozdźwięk między aktualnymi celami Wspólnej Polityki Rolnej, a historycznym kluczem podziału środków na płatności bezpośrednie, co wzmacnia argumentację na rzecz pełnego wyrównania płatności bezpośrednich - podkreślił wiceminister Ryszard Kamiński.

Ministrowie omówili również rozporządzenia w sprawie przepisów przejściowych WPR. Polska zaapelowała do prezydencji o jak najszybsze przyjęcie częściowego podejścia ogólnego, niezależnie od negocjacji w sprawie wieloletnich ram finansowych oraz o niewprowadzanie do projektu rozporządzenia zmian w porównaniu z obowiązującymi przepisami.

W punkcie obrad dotyczącym spraw różnych 16 państw członkowskich UE, w tym Polska, przedstawiło wspólną deklarację w sprawie oznakowania mieszanek mioduMinistrowie w dyskusji wskazali, że dzisiejsze przepisy dotyczące oznakowania mieszanek miodu pochodzących z różnych krajów nie przekazują konsumentom kompleksowych i wiarygodnych informacji na temat pochodzenia miodu, w szczególności w przypadku mieszanek miodów pochodzących z UE i spoza UE. Takie wiarygodne informacje są szczególnie potrzebne mając na uwadze zróżnicowane wymagania środowiskowe i jakościowe dotyczące miodu produkowanego poza UE oraz zapewnienie równych warunków konkurencji.

Na marginesie posiedzenia Rady  podsekretarz stanu Ryszard Kamiński spotkał się z ministrami rolnictwa Litwy, Łotwy, Estonii i Finlandii. Podczas spotkania ministrowie dyskutowali zakres nowego podejścia do klimatu i środowiska w ramach budżetu WPR oraz kwestie okresu przejściowego do nowej perspektywy finansowej.

{"register":{"columns":[]}}