W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Rady Europejskiej

16.10.2020

Nowy model relacji UE z Wielką Brytanią, kwestie dotyczące neutralności klimatycznej oraz aktualna sytuacja epidemiologiczna były głównymi tematami posiedzenia Rady Europejskiej. Tematem rozmów były również relacje zewnętrzne UE. Z upoważnienia Pana Premiera Mateusza Morawieckiego, który przebywa na kwarantannie, Polskę reprezentował szef czeskiego rządu Pan Andrej Babisz.

1dre

Liderzy UE zapoznali się ze stanem realizacji umowy brexitowej i wspólnie z głównym negocjatorem Michelem Barnier przeanalizowali postęp w negocjacjach kształtu przyszłego partnerstwa między UE a Wielką Brytanią. Rada wezwała do podjęcia niezbędnych kroków aby porozumienie było możliwe.

Szefowie państw i rządów dokonali również przeglądu działań mających na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. W związku z przyjęciem przez Komisję Europejską planu dotyczącego celów klimatycznych 2030 przeprowadzona została debata orientacyjna na ten temat. Rada Europejska powróci do spraw związanych z klimatem na grudniowym spotkaniu Rady Europejskiej.

Unijni przywódcy poruszyli temat koordynacji działań państw członkowskich w reakcji na drugą falę epidemii COVID-19, także w kontekście prac nad stworzeniem i dystrybucją szczepionki na szczeblu UE.

W trakcie spotkania omówiono stosunki UE z państwami afrykańskimi i Unią Afrykańską obejmujące współpracę gospodarczą i pomoc rozwojową, a także wspólne działania m.in. w obszarach polityki społecznej i migracyjnej, ochrony praw człowieka, bezpieczeństwa i zapobiegania konfliktom oraz walki z terroryzmem.

Liderzy wymienili również poglądy na temat wydarzeń w Rosji, Turcji oraz na Białorusi. Polska podkreśliła znaczenie unijnych sankcji przyjętych za próbę zabójstwa Aleksieja Nawalnego oraz doceniła solidarność państw członkowskich UE względem Polski i Litwy po decyzji Aleksandra Łukaszenki zmuszającej dyplomatów tych państw do opuszczenia Białorusi.

{"register":{"columns":[]}}