Posiedzenie Rady Europejskiej z udziałem Pana Premiera Mateusza Morawieckiego
27.10.2023
Podczas posiedzenia Rady Europejskiej przywódcy UE dyskutowali o sytuacji na Bliskim Wschodzie, rosyjskiej agresji na Ukrainę, a także kwestiach migracyjnych. Rozmowa skupiła się również na budżecie UE i zagadnieniach gospodarczych. Na marginesie Rady Europejskiej odbył się szczyt strefy Euro.
Liderzy UE przeprowadzili strategiczną dyskusję o migracji, nawiązując do wymiany poglądów na nieformalnym szczycie Rady Europejskiej w Grenadzie 6 października 2023 r. „Podtrzymujemy nasze twarde weto w zakresie implementacji paktu migracyjnego” – zadeklarował w trakcie briefingu prasowego poprzedzającego posiedzenie Rady Europejskiej szef polskiego rządu, Mateusz Morawiecki.
W nawiązaniu do sytuacji na Bliskim Wschodzie przywódcy szczegółowo omówili sytuację humanitarną w Strefie Gazy, potępiając jednocześnie działania Hamasu i uznając prawo Izraela do obrony zgodnie z prawem międzynarodowym.
Rada Europejska odniosła się do najnowszych wydarzeń dotyczących rosyjskiej agresji na Ukrainę, nawołując do dalszego wsparcia Ukrainy w wymiarze finansowym, wojskowym i humanitarnym, a także zaostrzenia sankcji wobec Rosji.
Liderzy wymienili również poglądy na temat proponowanej rewizji Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027 celem przekazania projektu do dalszych prac. Temat będzie kontynuowany na kolejnym spotkaniu liderów w grudniu. WRF przewidują finansowanie programów i działań we wszystkich obszarach polityki zgodnie z długoterminowymi priorytetami UE. Od czasu jego przyjęcia w 2020 r. UE stanęła w obliczu bezprecedensowych i nieoczekiwanych wyzwań.
Przywódcy UE ocenili również postępy w zwiększaniu konkurencyjności Europy, z uwzględnieniem polityki przemysłowej i energetycznej. W tym kontekście UE dąży do wzmocnienia swojej polityki przemysłowej, pogłębienia jednolitego rynku i zmniejszenia strategicznych zależności.
W ramach szczytu strefy euro rozmawiano o sytuacji gospodarczej i podsumowano bieżące prace Eurogrupy w kwestii przyszłości europejskich rynków finansowych i kapitałowych oraz przygotowania do ewentualnego wprowadzenia cyfrowego euro.
Pełny tekst konkluzji RE: LINK