Posiedzenie Rady Europejskiej
22.03.2024
Dalsze wsparcie Ukrainy, bezpieczeństwo i obronność, sytuacja na Bliskim Wschodzie, rozszerzenie UE oraz rolnictwo to główne tematy Rady Europejskiej, która odbyła się w Brukseli. Polskę reprezentował Pan Donald Tusk, Prezes Rady Ministrów.
Rada Europejska zadeklarowała dalsze wsparcie UE dla Ukrainy. Zwróciła uwagę m.in. na zobowiązania w zakresie bezpieczeństwa, wsparcie w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju, skuteczne wdrażanie unijnych sankcji, a także na dalsze prace nad wykorzystaniem unieruchomionych majątków rosyjskich na korzyść Ukrainy, w tym z możliwością finansowania wsparcia wojskowego. Rada Europejska odniosła się również do ostatnich wydarzeń w Rosji i Białorusi, w szczególności do organizacji tzw. „wyborów”, czy śmierci A. Nawalnego.
Rada Europejska postanowiła o otwarciu negocjacji akcesyjnych z Bośnią i Hercegowiną. Rada Europejska odnotowała znaczący postęp we wdrażaniu reform przez Ukrainę i Mołdawię, wzywając Radę do szybkiego przyjęcia ram negocjacyjnych. Rada Europejska zachęciła również Gruzję do dalszych reform.
Liderzy omówili również potrzebę zwiększenia przez UE swojej gotowości obronnej oraz wzmacniania bazy technologicznej i przemysłowej w dziedzinie obronności.
Rada Europejska odniosła się także do obecnej sytuacji na Haiti, wyrażając ubolewanie ze względu na sytuację ludności cywilnej.
Przywódcy UE omówili ostatnie wydarzenia na Bliskim Wschodzie wyrażając kondolencje ze względu na katastrofalną sytuację humanitarną oraz bezprecedensową liczbę ofiar wśród ludności cywilnej. Rada Europejska wezwała do natychmiastowej przerwy humanitarnej w Strefie Gazy, która doprowadziłaby do trwałego zawieszenia broni.
Rada Europejska przeprowadziła dyskusję dotyczącą odpowiedzi na wyzwania rolników w UE, które wynikają z obecnej sytuacji geopolitycznej oraz polityki klimatycznej.
Przed posiedzeniem Rady Europejskiej w Brukseli odbył się pierwszy Szczyt Energii Jądrowej, w którym oprócz przywódców z państw UE wzięli też udział przedstawiciele USA, Wielkiej Brytanii, Japonii, Turcji czy Pakistanu. Ponadto odbyły się wspólna sesja z przewódcami Islandii, Lichtensteinu oraz Norwegii z okazji 30-lecia powstania Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz inkluzywny szczyt strefy euro.
Treść konkluzji Rady Europejskiej – LINK.