W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rada ds. Środowiska

06.03.2020

Europejski Zielony ład, w tym prezentacja Europejskiego Prawa klimatycznego i Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji oraz projekt przedłożenia do Sekretariatu UNFCCC Długoterminowej Strategii Klimatycznej UE były głównymi tematami Rady ds. Środowiska (ENVI), podczas której Polskę reprezentował wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński.

ENVI

Podczas Rady zaprezentowany został projekt nowego Europejskiego Prawa klimatycznego, który wyznacza cel neutralności klimatycznej UE do 2050r. i zgodnie z którym Komisja Europejska do września br. przedstawi plan w sprawie podniesienia celu redukcyjnego UE do 2030 roku do 50-55%.

„Polska wspiera osiągnięcie celu neutralności klimatycznej w Unii Europejskiej do 2050 roku, zgodnie z decyzją podjętą na unijnym szczycie w grudniu 2019 roku w Brukseli. Stoimy na stanowisku, że nowe prawo unijne powinno odzwierciedlać przyjęte wówczas uzgodnienia. Osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku wymaga przede wszystkim dostosowanego do rzeczywistych możliwości planu działań i zapewnienia odpowiedniego finansowania" – powiedział wiceminister prezentując polskie stanowisko.

W trakcie Rady ENVI wiceminister Guibourgé-Czetwertyński zaprezentował także polską propozycję zniesienia darmowych uprawnień do emisji dla lotnictwa w ramach ETS, która spotkała się z poparciem wielu państw członkowskich oraz Komisji Europejskiej.

{"register":{"columns":[]}}