W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stały Przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś na konferencji "W kierunku zielonej gospodarki"

28.01.2020

Przyszłość regionów górniczych oraz wyzwania stojące przed UE w kontekście europejskiego zielonego ładu były głównymi elementami dyskusji podczas konferencji „W kierunku zielonej gospodarki”, która odbyła się w Katowicach.

Katowice

„Musimy uwzględnić kompleksowe koszta transformacji we wszystkich dziedzinach, zwracamy uwagę na na konieczność uwzględnienia neutralności technologicznej, czyli wykorzystania gazu w okresie przejściowym. Propozycja utworzenia funduszu to krok w dobrym kierunku, finansowanie nie może jednak odbywać się kosztem funduszy spójnościowych i Wspólnej Polityki Rolnej” – podkreślił w swoim przemówieniu Stały Przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś.

Polska jest pierwszym państwem członkowskim UE, w którym Fundusz Sprawiedliwej Transformacji został oficjalnie zaprezentowany przez unijną komisarz ds. spójności i reform Elisę Ferreirę. 

"Transformacja gospodarki i sektora energetycznego leży w interesie Wspólnoty, ale musi być przeprowadzona z poszanowaniem warunków krajowych i różnych punktów wyjścia poszczególnych państw członkowskich.” - zwracał uwagę Ambasador Sadoś w swoim wystąpieniu.

Wśród uczestników konferencji, obok unijnej komisarz, znaleźli się m.in. minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak i wiceminister klimatu Adam Guibourge-Czetwertyński, a także posłowie do Parlamentu Europejskiego, reprezentanci europejskich regionów górniczych oraz eksperci. Inicjatorem wydarzenia jest marszałek największego regionu górniczego w Unii Europejskiej - woj. śląskiego, Jakub Chełstowski.

Unijny Fundusz Sprawiedliwej Transformacji ma wspomagać działania na rzecz neutralności klimatycznej i łagodzić społeczne skutki tej transformacji. Regiony szczególnie narażone na skutki proponowanych zmian mają otrzymać w sumie dodatkowe 7,5 mld euro. Polska, na którą przypadnie ok. 2 mld euro, ma być największym beneficjentem tego instrumentu.

{"register":{"columns":[]}}