Stały Przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś na konferencji "W kierunku zielonej gospodarki"
28.01.2020
Przyszłość regionów górniczych oraz wyzwania stojące przed UE w kontekście europejskiego zielonego ładu były głównymi elementami dyskusji podczas konferencji „W kierunku zielonej gospodarki”, która odbyła się w Katowicach.
„Musimy uwzględnić kompleksowe koszta transformacji we wszystkich dziedzinach, zwracamy uwagę na na konieczność uwzględnienia neutralności technologicznej, czyli wykorzystania gazu w okresie przejściowym. Propozycja utworzenia funduszu to krok w dobrym kierunku, finansowanie nie może jednak odbywać się kosztem funduszy spójnościowych i Wspólnej Polityki Rolnej” – podkreślił w swoim przemówieniu Stały Przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś.
Polska jest pierwszym państwem członkowskim UE, w którym Fundusz Sprawiedliwej Transformacji został oficjalnie zaprezentowany przez unijną komisarz ds. spójności i reform Elisę Ferreirę.
"Transformacja gospodarki i sektora energetycznego leży w interesie Wspólnoty, ale musi być przeprowadzona z poszanowaniem warunków krajowych i różnych punktów wyjścia poszczególnych państw członkowskich.” - zwracał uwagę Ambasador Sadoś w swoim wystąpieniu.
Wśród uczestników konferencji, obok unijnej komisarz, znaleźli się m.in. minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak i wiceminister klimatu Adam Guibourge-Czetwertyński, a także posłowie do Parlamentu Europejskiego, reprezentanci europejskich regionów górniczych oraz eksperci. Inicjatorem wydarzenia jest marszałek największego regionu górniczego w Unii Europejskiej - woj. śląskiego, Jakub Chełstowski.
Unijny Fundusz Sprawiedliwej Transformacji ma wspomagać działania na rzecz neutralności klimatycznej i łagodzić społeczne skutki tej transformacji. Regiony szczególnie narażone na skutki proponowanych zmian mają otrzymać w sumie dodatkowe 7,5 mld euro. Polska, na którą przypadnie ok. 2 mld euro, ma być największym beneficjentem tego instrumentu.