Wieloletni plan dla Bałtyku na Radzie ds. Rolnictwa i Rybołówstwa
18.12.2019
16-17 grudnia 2019 r., w Brukseli, odbyło się posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH). Polskiej delegacji na część posiedzenia dot. spraw rybołówstwa przewodniczyła Anna Moskwa - Podsekretarz Stanu w MGMiŻŚ.
W pierwszym dniu obrad, państwa członkowskie UE zaprezentowały stanowiska w zakresie Rozporządzenia Rady o kwotach połowowych (TAC) na Atlantyku i Morzu Północnym w 2020 r. Polska przedłożyła propozycję zwiększenia kwot połowowych zaproponowanych przez Komisję Europejską (KE) w zakresie halibuta niebieskiego na wodach międzynarodowych. W tym zakresie odbyły się również rozmowy trójstronne.
Następnie Rada UE przyjęła podejście ogólne w sprawie rozporządzenia nowelizującego dwa akty prawne: plan wieloletni dla Bałtyku oraz obecny Europejski Fundusz Morski i Rybacki (EFMR). Dzięki uzgodnionym przez Radę przepisom, w ramach stałego zaprzestania działalności połowowej możliwe będzie złomowanie statków, które poławiały dorsza w Bałtyku i śledzia w jego zachodniej części. Przedstawiciel Polski zaznaczyła, że propozycja przedstawiona przez KE nie rozwiązuje wszystkich problemów rybołówstwa związanych z cięciami kwot połowowych. Podkreśliła również, że obecna perspektywa finansowa w ramach EFMR jest praktycznie wyczerpana i wymaga podjęcia nowych działań w tym zakresie.
Drugiego dnia obrad przedstawiciele państw członkowskich omówili kompromis Prezydencji fińskiej w zakresie kwot połowowych na Atlantyku i Morzu Północnym w 2020 r. Przedstawiony kompromis uwzględnił postulaty państw członkowskich, zwiększając kwotę połowową w zakresie halibuta z proponowanych przez KE 1300 ton do 1800 ton.