Sygnalista procedura zewnętrzna
Sygnalista
Sygnalistą może być osoba fizyczna zgłaszająca lub ujawniająca publicznie, informacje o naruszeniu prawa uzyskane w kontekście związanym z pracą, o której mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. poz. 928) w szczególności są to:
- pracownicy i współpracownicy oraz byli pracownicy i współpracownicy urzędu
- funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej oraz byli funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej
- osoby świadczącej pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej
- pracownicy tymczasowi
- osoby działające w imieniu i na rzecz urzędu
- inne osoby w jakikolwiek sposób powiązane z Urzędem, w szczególności:
- osoby pomagające w dokonaniu zgłoszenia naruszenia prawa
- wolontariusze, praktykanci, stażyści lub kandydaci do zatrudnienia, jeśli informacje dotyczące naruszenia pozyskali w trakcie procesu rekrutacji lub innych procesów poprzedzających nawiązanie stosunku zatrudnienia.
Sygnalista podlega ochronie przed działaniami odwetowymi, pod warunkiem, że informacja będąca przedmiotem zgłoszenia zewnętrznego dotyczy naruszenia prawa, a w momencie dokonywania tego zgłoszenia sygnalista miał uzasadnione podstawy sądzić, że jest to informacja prawdziwa.
Przedmiot zgłoszenia zewnętrznego
Przedmiotem zgłoszenia zewnętrznego mogą być działania lub zaniechania niezgodne z prawem, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. poz. 928), przez które należy rozumieć informacje o naruszeniu prawa, w tym uzasadnione podejrzenie dotyczące zaistniałego lub potencjalnego naruszenia prawa, do którego doszło lub prawdopodobnie dojdzie w Urzędzie, w którym sygnalista uczestniczył w procesie rekrutacji lub innych negocjacji poprzedzających zawarcie umowy, pracuje lub pracował, lub w innym podmiocie prawnym, z którym sygnalista utrzymuje lub utrzymywał kontakt w kontekście związanym z pracą, lub informację dotyczącą próby ukrycia takiego naruszenia prawa w urzędzie.
Tryb i sposób postępowania w sprawie dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych reguluje procedura wewnętrzna Nr 10/2024 z 24 grudnia 2024 roku w sprawie przyjmowania zgłoszeń zewnętrznych oraz podejmowania działań następczych w Urzędzie Skarbowym w Augustowie wydana w związku z art. 33 ustawy z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. z 2024 r., poz. 928).
Zgłoszenia naruszenia prawa
Zgłoszenia naruszenia prawa zgodnie z wewnętrzną procedurą zgłoszeń można dokonać pocztą elektroniczną, pisemnie lub ustnie:
- pocztą elektroniczną – wysyłając wiadomość na adres: sygnal.us.augustow@mf.gov.pl
- pisemnie, w postaci papierowej – na adres do korespondencji: Urząd Skarbowy w Augustowie, ul. Żabia 7, 16 – 300 Augustów, z dopiskiem: „Do rąk własnych Koordynatora do spraw obsługi zgłoszeń naruszeń prawa”
- ustnie:
- telefonicznie – dzwoniąc w dni robocze w godzinach pracy od 8.00 do 13.00 na numery 87 643 57 54, 87 643 00 33
- osobiście – przekazując informację bezpośrednio na spotkaniu z upoważnionym pracownikiem; termin takiego spotkania ustala się w terminie 14 dni od dnia otrzymania takiego wniosku od sygnalisty.
Zgłoszenie powinno zawierać
- dane sygnalisty, tj. imię i nazwisko, adres do kontaktu
- datę i miejsce sporządzenia
- dane osób, które dopuściły się naruszeń prawa, tj. imię i nazwisko, stanowisko, miejsce pracy
- opis naruszeń prawa mieszczących się w katalogu, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. poz. 928) oraz daty ich wystąpienia
Uwaga
Podanie danych kontaktowych jest nieobowiązkowe, jednakże w przypadku ich braku nie będzie możliwe potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia, ani przekazania informacji zwrotnej o sposobie rozpatrzenia zgłoszenia.
Zgłoszenia anonimowe będą pozostawione bez rozpatrzenia.
Klauzula informacyjna
Dane osobowe sygnalisty, osoby której dotyczy zgłoszenie oraz osób trzecich wskazanych w zgłoszeniu wewnętrznym, przetwarzane będą w zakresie niezbędnym do przyjęcia zgłoszenia, podjęcia działań następczych, określonym odrębnymi regulacjami wewnętrznymi w tym zakresie oraz zgodnie z odpowiednimi przepisami prawa powszechnie obowiązującego w zakresie ochrony danych osobowych.