W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odprawa roczna policji

22.01.2021

Podsumowanie minionego roku oraz określenie celów i priorytetów na rok bieżący jest założeniem corocznie odbywającej się odprawy kadry kierowniczej policji. To również okazja do pochwalenia się sukcesami lubuskiego garnizonu.

Odprawa roczna policji - 22.01.2021

Obecny na odprawie wojewoda Władysław Dajczak podkreślał w swoim wystąpieniu rolę, jaką pełni lubuska policja oraz skuteczność jej działań:

- Dane statystyczne wskazują, że codzienna praca wykonywana przez funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych przynosi spadek przestępczości. To dowód na to, że  zadania podejmowane przez lubuską policję są profesjonalnie realizowane – powiedział wojewoda.

Wojewoda złożył szczególne podziękowania Komendantowi Wojewódzkiemu Policji Jarosławowi Pasterskiemu za objęcie garnizonu, kierowanie nim oraz za współpracę z wojewodą i służbami na wielu płaszczyznach.

- W ostatnim czasie w naszym województwie podejmowaliśmy jednocześnie działania dotyczące pandemii, ptasiej grypy, afrykańskiego pomoru świń. Wszystko to postawiło przed nami wiele zadań do wykonania. Dzisiejsze wskaźniki i podsumowania pokazują, że poza nimi funkcjonariusze lubuskiej policji wykazali wielkie zaangażowanie i profesjonalizm w służbę mieszkańcom – podkreślał wojewoda Władysław Dajczak.

Garnizon lubuskiej policji

W 2020 roku do służby wstąpiło 181 nowych osób (o 51 osób więcej niż w roku 2019). Na 31 grudnia 2020 r. odnotowano 1999 funkcjonariuszy zatrudnionych w lubuskiej policji.  W mijającym roku, w ramach lubuskiej policji funkcjonowały:
- 2 komendy miejskie,
- 10 komend powiatowych,
- 16 komisariatów,
- 20 posterunków,
- samodzielny pododdział prewencji,
- samodzielny pododdział kontrterrorystyczny.

Działania

W 2020 roku, dzięki wsparciu innych podmiotów,  policja zrealizowała 8847 służb (o 6713 więcej niż w roku 2019). W przeciągu całego roku na terenie województwa zorganizowano 4523 spotkania dzielnicowego ze społeczeństwem.

Ponad to Komenda Wojewódzka Policji podjęła szereg działań dostosowując aktywność policji do potrzeb z zakresu zagrożeń społecznych. Za ich realizację została oceniona na poziomie „bardzo wysokim” wraz z 6 innymi komendami wojewódzkimi z kraju.

Podejmowane aktywności z zakresu profilaktyki zagrożeń społecznych obejmowały m.in.
- Wojewódzki Program Antydopalaczowy „Dopalam się sobą”,
- Program Edukacyjno-informacyjny „Bezpieczna Młodość”,
- konkurs fotograficzny „Bezpieczeństwo w obiektywie Seniora”,
- działania profilaktyczne „Seniora nie oszukasz!”,
- działania z zakresu bezpieczeństwa w Internecie i przeciwdziałaniu przemocy.

Jak co roku odbyły się również działania prewencyjne skierowane do uczniów „Bezpieczne Ferie” i „Bezpieczne Wakacje”.

Przestępstwa

W roku 2020 odnotowano 24710 wszystkich przestępstw. Spadła ilości zgłaszanych i wszczynanych spraw wśród najbardziej uciążliwych społecznie przestępstw z 7 kategorii (wypisanych poniżej). W porównaniu z rokiem 2019 (7333 zdarzeń), w roku 2020 odnotowano ich spadek o 5,4% (6938). Ogólna wykrywalność przestępstw wzrosła do 41,5%.

Stwierdzone przestępstwa uciążliwe społecznie:
- kradzieże cudzego mienia – 3388,
- rozboje, kradzieże i wymuszenia – 153,
- kradzieże z włamaniem – 2972,
- kradzieże samochodów i włamania do nich – 388,
- uszkodzenia mienia – 1081,
- uszczerbek na zdrowiu – 318,
- bójki i pobicia – 113. 

kw

opracowano na podstawie materiałów KWP Gorzów Wielkopolski

{"register":{"columns":[]}}