W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inauguracja wystawy "Ukraina - historie oporu"

17.03.2023

16 marca 2023 r. w Instytucie Polskim w Rzymie miała miejsce inauguracja wystawy fotograficznej pt. „Ucraina. Storie di resistenza” (Ukraina. Historie oporu). Podczas uroczystości głos zabrał Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski, który mówił m.in. o poparciu Polski dla walczących Ukraińców oraz o ogromie nieszczęścia, które dotknęło niewinnych ludzi.

Ukraina - historie oporu

Wystawa poprzez obrazy opowiada o rzeczywistej sytuacji w Ukrainie dokumentowanej przez włoską fotografkę Ariannę Arcarę i Mychajła Palinczaka, oficjalnego fotografa prezydenta Ukrainy w latach 2014-2019. Autorzy zdjęć przebywają aktualnie na pierwszej linii frontu w Ukrainie. Zdjęcia dokumentują życie i dramat zwykłych ludzi w obliczu toczącej się wojny. Opowiadana historia staje się głosem w obronie prawdy i wolności prasy. Obrazy Arcary i Palinchaka pokazują nam ból i zniszczenia w Ukrainie: zniszczone budynki, złamane życia wielu zwykłych ludzi. Widzimy twarze Ukraińców, kobiet i dzieci pełne bólu, ale i determinacji, które każą nam dzielić cierpienia, które są zmuszeni znosić. Pomimo tego, te żywe obrazy w zaatakowanym przez Rosję kraju wyraźnie pokazują, że Ukraińcy są dumni i odważni, zdeterminowani, by walczyć o swój kraj, swoją demokrację i wyznawane przez nią wartości.

Wystawa została przygotowana przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych przy Stolicy Apostolskiej we współpracy z Ambasadą RP przy Stolicy Apostolskiej, Ambasadą Ukraińską przy stolicy Apostolskiej, a ugościł ją w swojej siedzibie Instytut Polski w Rzymie. Będzie można ją oglądać do 30 marca br.

Dnia 16 marca br. w Instytucie Polskim w Rzymie miała miejsce inauguracja wystawy fotograficznej pt. „Ucraina. Storie di resistenza” (Ukraina. Historie oporu). Wystawa poprzez obrazy opowiada o rzeczywistej sytuacji w Ukrainie dokumentowanej przez włoską fotografkę Ariannę Arcarę i Mychajła Palinczaka, oficjalnego fotografa prezydenta Ukrainy w latach 2014-2019. Autorzy zdjęć przebywają aktualnie na pierwszej linii frontu w Ukrainie. Zdjęcia dokumentują życie i dramat zwykłych ludzi w obliczu toczącej się wojny. Opowiadana historia staje się głosem w obronie prawdy i wolności prasy. Obrazy Arcary i Palinchaka pokazują nam ból i zniszczenia w Ukrainie: zniszczone budynki, złamane życia wielu zwykłych ludzi. Widzimy twarze Ukraińców, kobiet i dzieci pełne bólu, ale i determinacji, które każą nam dzielić cierpienia, które są zmuszeni znosić. Pomimo tego, te żywe obrazy w zaatakowanym przez Rosję kraju wyraźnie pokazują, że Ukraińcy są dumni i odważni, zdeterminowani, by walczyć o swój kraj, swoją demokrację i wyznawane przez nią wartości.

Wystawa została przygotowana przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych przy Stolicy Apostolskiej we współpracy z Ambasadą RP przy Stolicy Apostolskiej, Ambasadą Ukraińską przy stolicy Apostolskiej, a ugościł ją w swojej siedzibie Instytut Polski w Rzymie. Będzie można ją oglądać do 30 marca br. 

Podczas uroczystości głos zabrał Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski, który mówił m.in. o poparciu Polski dla walczących Ukraińców oraz o ogromie nieszczęścia, które dotknęło niewinnych ludzi. Z ogromną wdzięcznością mówił o Polsce Ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz. Część wystąpienia wygłosił w języku polskim, nazywając Instytut Polski gościnnym domem i ogniskiem kultury oraz duchowości, w którym Ukraińcy mogą znaleźć zrozumienie, pomoc i wsparcie.  Charge d'affaires Ambasady Syanów Zjednoczonych przy Stolicy Apostolskiej Kelly Kilburg  podkreśliła natomiast aspekt mocnej współpracy między przyjaciółmi, który pozwolił na zorganizowanie wystawy i wsparcie Ukraińców. Dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie Adrianna Siennicka podkreśliła, że świat nie może pozostać obojętny w obliczu wojny i docierających do nas obrazów z wojny. Na wydarzenie przybyli liczni przedstawiciele korpusu dyplomatycznego przy Stolicy Apostolskiej, przedstawiciele duchowieństwa, włoskich środowisk akademickich oraz prasy.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}