W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

ŚWIATOWA PREMIERA FILMU "ZIEJA"

17.02.2020

Światowa premiera filmu w reżyserii Roberta Glińskiego pt. "Zieja" odbyła się 19 lutego w Rzymie w kinie Cinema Farnese na Campo de' Fiori. Pokaz to wspólna inicjatywa Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (producenta filmu), Ambasady Polskiej przy Stolicy Apostolskiej oraz Instytutu Polskiego w Rzymie.

Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, Janusz Kotański

Film "Zieja" został wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w koprodukcji z Telewizją Polską, przy współfinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Miasta Lublin.

W światowej premierze uczestniczyli twórcy filmu m.in.: producent filmu i dyrektor WFDiF Włodzimierz Niderhaus, reżyser Robert Gliński, autor muzyki Cezary Skubiszewski, autor zdjęć Witold Płóciennik oraz Zbigniew Zamachowski. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele Watykanu, dyplomaci oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wanda Zwinogrodzka, Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański, Ambasador Polski we Włoszech Anna Maria Anders, Ks. Kardynał Zenon Grocholewski, Ks. Abp Edward Nowak, Ks. Prałat Paweł Ptasznik – Sekretariat Stanu, Ks. Prałat Włodzimierz Turek - Sekretariat Stanu, Ks. Prałat Tomasz Trafny – Papieska Rada ds. Kultury.

W filmie w reżyserii Roberta Glińskiego występują m.in. Andrzej Seweryn, Mateusz Więcławek, Zbigniew Zamachowski, Tadeusz Bradecki, Sonia Bohosiewicz. Autorem scenariusza jest Wojciech Lepianka, za zdjęcia odpowiada Witold Płóciennik PSC. Producentem film jest Włodzimierz Niderhaus.

Film opowiada o życiu legendarnego duchownego, znanego z charyzmatycznych kazań i działalności społecznej, ks. Jana Zieji. Był kapelanem Wojska Polskiego w wojnie 1920 roku, w kampanii wrześniowej 1939 r., opiekował się harcerzami z Szarych Szeregów,  oraz bojowcami Pułku „Baszta”  w Powstaniu Warszawskim. W czasach komunistycznego zniewolenia odważnie wystąpił w obronie aresztowanego Prymasa Tysiąclecia, a w latach 70. był jednym ze współzałożycieli KSS KOR.

 

 

Zgromadzoną widownię przywitali przemówieniami: Ambasador RP przy SA Janusz Kotański oraz reżyser Robert Gliński. Po zakończeniu pokazu filmu, który przyjęty został owacją, w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej odbyło się spotkanie z aktorami i twórcami. Ambasador Janusz Kotański w wystąpieniu gratulacyjnym podkreślał walory  moralne i historyczne filmu a Minister Wanda Zwinogrodzka, mówiąc o trudnym zadaniu, jakie stało przed twórcami - wskazała jak świetnie wywiązali się z niego autorzy. 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}