W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Święty Jan Paweł II we wspomnieniach – Wielka Brytania

J.E. Sally Axworthy Ambasador Wielkiej Brytanii przy Stolicy Apostolskiej

13.03.1994 Roma. Il Papa Giovanni Paolo II visita la parrocchia di San Francesco di Sales. Il Santo Padre saluta i bambini.

Wizyta św. Jana Pawła II w Wielkiej Brytanii w 1982 r.

Kiedy Jan Paweł II odwiedził Wielką Brytanię w 1982 r., był pierwszym panującym papieżem, który stanął na brytyjskiej ziemi. Jego wizyta była historyczną chwilą w dziejach relacji dyplomatycznych pomiędzy Wielka Brytanią a Stolicą Apostolską, ponieważ przypadła na rok wznowienia pełnych stosunków dyplomatycznych i mianowania pierwszego od XVI wieku ambasadora przy Stolicy Apostolskiej, którym został Sir Mark Evelyn Heath. (Od 1914 r. Wielka Brytania miała przy Stolicy Apostolskiej przedstawiciela w randze posła nadzwyczajnego).

Podczas swojej sześciodniowej wizyty, Papież udał się do dziewięciu miast w Anglii, Walii i Szkocji i wygłosił szesnaście ważnych przemówień. Jego Świątobliwość został przyjęty przez Jego Królewską Mość Królową Elżbietę II w Pałacu Buckingham. Ogromne rzesze ludzi witały papieża wszędzie tam, gdzie się udawał, od Londynu po Birmingham, od Liverpoolu po Manchester i Leeds, od Cardiff po Szkocję. W Parku Ninian w Cardiff Papież przemówił do 33 tysięcy młodych ludzi. W Murrayfield w Edynburgu, ponad 30 tysięcy młodych osób zgromadziło się, aby go wysłuchać. Papież odpowiadał w cudowny sposób. Jego słowa witane były ciągłymi oklaskami, a on wyraźnie czerpał energię ze spotkania.

W Glasgow, 300 tysięcy osób uczestniczyło we mszy transmitowanej przez telewizję, która była celebrowana na wolnym powietrzu, w Bellahouston Park; było to prawdopodobnie wydarzenie, które zgromadziło największą liczbę osób w historii Szkocji. Przesłanie Papieża dotyczyło jedności, mówił w nim: “W przyszłości, nie moglibyśmy doprowadzić do tego, aby razem pielgrzymować, ręka w rękę [...], dokładając wszelkich starań, aby zachować jedność w Duchu, w pokoju, który nas łączy?”.

Ekumenizm był centralnym zagadnieniem poruszanym w jego wypowiedziach podczas wizyty. W Katedrze Canterbury, Papież i ówczesny Arcybiskup Canterbury, Robert Runcie, szli razem witani oklaskami. Swoją wizytą w katedrze, którą założył św. Augustyn z Canterbury podczas misji w Anglii, jaka została mu powierzona przez Papieża Grzegorza Wielkiego w VI w., św. Jan Paweł II dał wyraz swojej determinacji, aby kościoły szły wspólną drogą. Od tamtego czasu dialog ekumeniczny bujnie się rozwija.

Wizyta św. Jana Pawła II była wyjątkowym wydarzeniem w życiu Kościoła katolickiego w Wielkiej Brytanii. W ważny sposób poprzedziła wszystkie wielkie wydarzenia, w szczególny sposób wizytę Benedykta XVI w 2010 r. i kanonizację o. Jana Henryka Newmana w 2019 r. O jej znaczeniu świadczy wzmocnienie i pogłębienie stosunków między Wielką Brytanią a Stolicą Apostolską, które przynosi owoce i dziś.

 

Sally Axworthy

 

 

 

/foto G. Gałązka/

Materiały

John​_Paul​_II​_100th​_anniversary​_
John​_Paul​_II​_100th​_anniversary​_.pdf 0.15MB

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}