XVIII Konkurs Chopinowski
10.10.2021
Trwa XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Z tej okazji przypominamy historię tego renomowanego konkursu. Jesteśmy dumni, że w 2018 r. z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę organizowaliśmy koncert Rafała Blechacza, zwycięzcy Konkursu z 2015 r.
Po I wojnie światowej młodzież fascynowała się sportem i cechowało ją realistyczne podejście do życia, w związku z czym Chopina uznawano za zbyt romantycznego i roztkliwiającego duszę. By zmienić ten pogląd, organizatorzy postanowili wprowadzić element „sportowej” rywalizacji na estradzie. Przyszłość dowiodła, że to był strzał w dziesiątkę – popularność Konkursu rosła w każdej kolejnej odsłonie.
Niektóre odsłony Konkursu Chopinowskiego obfitowały w dodatkowe wyzwania dla uczestników. Podczas pierwszego Konkursu (w kadrze pojawia się rok 1927) organizatorzy nie zagwarantowali pianistom odpowiedniej liczby fortepianów do prób przed występami. W efekcie młodzi muzycy ćwiczyli w domach warszawiaków, którzy chętnie użyczali im prywatnych instrumentów. W trakcie początkowych edycji Konkursu obowiązywał też zakaz oklaskiwania wykonawców, by ich nie dekoncentrować i nie wpływać na jury. Być może nie doskwierał on wykonawcom tak mocno, jak bliskość jurorów podczas III Konkursu (w kadrze rok: 1937) - zasiadali oni na scenie, tuż za plecami występujących pianistów.
Kontrowersje związane z werdyktem sędziów zdarzają się nie tylko w trakcie wydarzeń sportowych. Podczas Konkursu Chopinowskiego w 1932 roku jury przyznało I nagrodę ex aequo Imre Ungárowi z Węgier oraz Alexandrowi Unińskiemu o pochodzeniu polsko-ukraińsko-rosyjskim. Węgierski pianista zaprotestował przeciwko werdyktowi, więc jury zarządziło losowanie, które miało wyłonić zwycięzcę. Węgierskiemu pianiście los nie sprzyjał: Ungár otrzymał II nagrodę. Konkurs Chopinowski wzbudza emocje publiczności podobne do euforii fanów podczas koncertów rockowych czy wydarzeń sportowych. Zainteresowanie, z jakim spotkała się np.VI jego odsłona (w kadrze rok 1960), która zbiegła się ze 150. rocznicą urodzin kompozytora, przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Tłum sforsował drzwi foyer Filharmonii Narodowej i dostał się do pękającej już w szwach sali koncertowej. Mimo patroli milicji i metalowych ogrodzeń, koncert przybrał charakter szturmu do twierdzy.
W sumie, we wszystkich edycjach Konkursu Chopinowskiego wzięło udział ponad 1500 uczestników z blisko 80 państw (napisy z liczbami krajów i państw). Mimo że Fryderyk Chopin nie przekroczył granic Europy, jego muzyka rozbrzmiewa na całym świecie. Wielkiemu polskiemu kompozytorowi nie przyszłoby do głowy, że stanie się celebrytą w tak wielu krajach.