W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

"Lubelskie smaki" - konferencja w Lublinie w ramach obchodów 20-lecia IJHARS.

28.09.2023

Rok 2023 jest szczególny dla Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, ponieważ przypada w nim okrągła, 20. rocznica utworzenia Inspekcji. Z okazji jubileuszu działalności, w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja pod hasłem „Lubelskie smaki”. Spotkanie było okazją do uhonorowania osób zasłużonych, związanych z funkcjonowaniem inspekcji Medalami za Długoletnią Służbę i Odznakami Honorowymi „Zasłużony dla rolnictwa”.

Konferencja "Lubelskie smaki". Agnieszka Jarosińska, Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie.

Zaproszonych Gości powitał Lubelski Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych Pani Agnieszka Jarosińska.
W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych Przemysław Rzodkiewicz, Zastępca Głównego Inspektora Agnieszka Sudoł, Senator RP Jerzy Chróścikowski, Wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, Wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, Dyrektor Generalny Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych Ewa Krzyżewska-Kuran, Dyrektor Generalny Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie Agata Grula, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej Artur Krukowski, Starosta lubelski Zdzisław Antoń, Przewodniczący Rady Powiatu w Lublinie Krzysztof Chmielik (w latach 2016-2020 Lubelski Wojewódzki Inspektor Jakosci Handlowej Artykułow Rolno-Spożywczych)Starosta Zamojski Stanisław Grześko (w latach 2016-2018  Zastępca Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Jakosci Handlowej Artykułow Rolno-Spożywczych)

W czasie uroczystości przemówienie wygłosił Wicewojewoda lubelski, Pan Robert Gmitruczuk, który podziękował zebranym w sali pracownikom IJHARS za lata pracy, trud włożony w służbę oraz wkład w zapewnianiu wysokiej jakości polskiej żywności w kraju i za granicą. Wicewojewoda przywołał historyczne wydarzenia związane z regulacjami prawnymi kontroli bezpieczeństwa produktów spożywczych trafiających na polskie stoły.

Głos zabrał także Główny Inspektor JHARS, Przemysław Rzodkiewicz. W swoim wystąpieniu podkreślił, że obchody jubileuszowe to okazja zarówno do refleksji i podsumowań dotychczasowej działalności Inspekcji, ale także możliwość formułowania planów na przyszłość. Gratulując pracownikom przyznanych odznaczeń, podkreślił, że to właśnie ludzie i ich zaangażowanie, pasja i praca stanowią największą wartość każdej instytucji.

Głos zabrał również Senator RP Jerzy Chróścikowski, Wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, Starosta lubelski Zdzisław Antoń, Przewodniczący Rady Powiatu w Lublinie Krzysztof Chmielik, Starosta Zamojski  Stanisław Grześko.

Uroczystość uświetnili swą obecnością parlamentarzyści Rzeczpospolitej Polskiej, przedstawiciele Ziemi Lubelskiej, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych miasta Lublina, powiatu i województwa, a także liczne grono administracji zespolonej i niezespolonej .Wśród przybyłych gości pojawili się także wojewódzcy inspektorzy IJHARS z Zielonej Góry, Warszawy, Łodzi, Kielc i Rzeszowa.  

Uczestnikom konferencji został przedstawiony rys historyczny przez Zastępcę Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych Ireneusza Chudzika.

Goście wysłuchali także wykładu „Żywność regionalna i tradycyjna jako ważny element w przekazie tradycji i kultury regionu oraz zachowania bioróżnorodności” prof. dr hab. Joanny Barłowskiej z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. 

Rys historyczny
Korzenie inspekcji sięgają okresu międzywojennego. Za założycieli pierwszych instytucji kontrolnych w Polsce można uznać powołany w latach ‘30 Polski Związek Eksporterów Bekonu i Artykułów Zwierzęcych oraz giełdy towarowej. Na bazie działań Związku w 1951 r. utworzono Centralny Inspektorat Standaryzacji. Celem tego nadzoru było zapewnienie wprowadzenia na rynek krajowy towarów rolno-spożywczych z zagranicy o jakości handlowej, zgodnej z wymaganiami oraz sprzyjanie konkurencyjności polskich towarów rolno-spożywczych wywożonych za granicę. Podobnie jak CIS, również Państwowa Inspekcja Skupu i Przetwórstwa Artykułów Rolno-Spożywczych może pochwalić się wieloletnim dorobkiem, sięgającym okresu międzywojennego. PISiPAR była spadkobierczynią zarówno giełd towarowych, działających na podstawie ustawy z 20 stycznia 1921 r. o organizacji giełd w Polsce, jak również Inspekcji Zbożowej, powołanej ustawą z 9 czerwca 1952 r. Powstanie jednej instytucji, czyli IJHARS, zajmującej się kontrolą jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, miało na celu konsolidację jednostek, działających w obszarze kontroli żywności na rynku krajowym i w obrocie z zagranicą oraz uproszczenie i ujednolicenie procedur kontroli.

Inspekcja w Lublinie
Potwierdzeniem rozwijającej się Wojewódzkiej Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie było powstanie w 2022 r. kolejnego oddziału w Hrubieszowie, który obejmuje trzy punkty kontroli granicznej w Hrubieszowie. Dynamika rozwoju to nie tylko zmiany strukturalne, ale również ilość przeprowadzonych kontroli w ramach ustawowych zadań. W roku 2021 liczba przeprowadzonych kontroli wyniosła około 20 tysięcy, w roku 2022 – 30 tysięcy.

Spotkanie było okazją do uhonorowania osób zasłużonych, związanych z funkcjonowaniem inspekcji Medalami za Długoletnią Służbę i Odznakami Honorowymi „Zasłużony dla rolnictwa”. W imieniu osób odznaczonych głos zabrała Pani Marzena Dzięgielewska, kierownik Wydziału Kontroli WIJHARS w Lublinie.

Medale za długoletnią służbę - 20 lat WIJHARS Lublin

Srebne medale
Domański Andrzej – WI Lublin
Dzięgielwska Marzena – WI Lublin
Firosz Piotr – WI Lublin
Kuzko Kazimierz – WI Lublin
Szczerba Piotr – WI Lublin
Zgardziński Marcin – WI Lublin
Chrupczalska Małgorzata - Laboratorium Lublin
Sałek Barbara – Laboratorium Lublin


Brązowe medale

Jaskuła Renata – WI Lublin
Ryś Kinga – Laboratorium Lublin


Odznaka „Zasłużony dla Rolnictwa”

Gładosz Magdalena – WI Lublin

Zdjęcia (25)

{"register":{"columns":[]}}