W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Świadectwo umożliwiające stosowanie nazwy zrejestrowanej jako ChNP, ChOG, GTS

Stosowanie nazw zarejestrowanych jako ChNP, ChOG, GTS

Producent, który zamierza wykorzystywać nazwę zarejestrowaną jako chronioną nazwę pochodzenia (ChNP), chronione oznaczenie geograficzne (ChOG) lub będących gwarantowaną tradycyjną specjalnością (GTS) podlega kontroli, której celem jest zagwarantowanie, że produkt spełnia wymagania specyfikacji.

Specyfikacja zawiera opis produktu lub środka spożywczego i sposobu jego otrzymywania, nazwę produktu lub środka spożywczego, określenie obszaru geograficznego, związek między jakością lub cechami charakterystycznymi produktu, a środowiskiem geograficznym lub główne elementy stanowiące o tradycyjnym charakterze. Specyfikacja jest częścią wniosku składanego w celu zarejestrowania nazwy, publikowanego w dzienniku urzędowym Unii Europejskiej seria C.

W związku z powyższym Wojewódzki Inspektor IJHARS przeprowadza następujące kontrole producentów wytwarzających produkty ChNP, ChOG, GTS:
a) kontrola zgodności procesu produkcji ze specyfikacją przeprowadzana na wniosek producenta,
b) kontrola zgodności procesu produkcji ze specyfikacją w ramach nadzoru nad produkcją, u producentów posiadających ważne dokumenty potwierdzające zgodność procesu produkcji produktu rolnego lub środka spożywczego ze specyfikacją.

Wniosek o przeprowadzenie kontroli urzędowej w zakresie zgodności produktu ze specyfikacją

Kontrola zgodności procesu produkcji ze specyfikacją na wniosek producenta przeprowadzana jest przed wprowadzeniem produktu do obrotu. Wniosek, na podstawie którego prowadzona jest kontrola (Wniosek o przeprowadzenie kontroli urzędowej w zakresie zgodności produktu ze specyfikacją) dostępny jest do pobrania pod tym linkiem.

Miejsce składania dokumentów

W przypadku produktów ChNP i ChOG, producent składa wniosek o kontrolę do Wojewódzkiego Inspektora IJHARS zgodnie z przynależnością obszaru geograficznego określonego w specyfikacji do danego województwa. W przypadku produktów GTS, wniosek o kontrolę powinien zostać złożony do właściwego WIJHARS, na którego obszarze działania odbywa się większość etapów produkcji.
Opolski Wojewódzki Inspektor IJHARS jest właściwy do przeprowadzenia kontroli
zgodności procesu produkcji ze specyfikacją przeprowadzana na wniosek producenta dla produktów:
kołacz/kołocz śląski,
krupnioki śląskie.

Wniosek można złożyć:
Listownie na adres Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Opolu, ul. Wrocławska 170, 45-835 Opole,
Osobiście: w sekretariacie WIJHARS w Opolu, ul. Wrocławska 170, 45-835 Opole,
Elektronicznie: adres skrzynki e-puap: /43l1c2aobi/skrytka lub
e-mail: wiopole@ijhars.gov.pl

Kontrola

Po otrzymaniu prawidłowo wypełnionego Wniosku o przeprowadzenie kontroli urzędowej w zakresie zgodności produktu ze specyfikacją inspektor WIJHARS kontaktuje się z wnioskodawcą i ustala termin zrealizowania czynności kontrolnych.
Zakres kontroli obejmuje tylko wymagania specyfikacji. Podczas kontroli sprawdzany jest cały proces produkcyjny opisany w specyfikacji, ze szczególnym zwróceniem uwagi na kluczowe etapy procesu produkcji i cechy produktu gotowego decydujące o jego specyfice.
Elementem kontroli może być pobranie próbek do oceny organoleptycznej, badań fizykochemicznych lub celem sprawdzenia oznakowania produktu rolnego lub środka spożywczego, którego proces produkcji został zakończony.

Koszty kontroli

Pełne koszty kontroli zgodności ze specyfikacją przeprowadzanej na wniosek producenta ponosi producent. Koszty liczone są zgodnie z obecnie obowiązującym rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie stawek opłat za dojazd do miejsca oceny, czynności związane z dokonaniem oceny, badania laboratoryjne i wydawanie świadectw jakości handlowej oraz sposobu i terminu wnoszenia tych opłat. Opłatę za czynności kontrolne reguluje się na podstawie wydanego przez Wojewódzkiego Inspektora JHARS rachunku.

Świadectwo jakości

Świadectwo jakości jest dokumentem potwierdzającym zgodność procesu produkcji produktu rolnego lub środka spożywczego ze specyfikacją, wydawanym przez Wojewódzkiego Inspektora JHARS i uprawniającym do posługiwania się nazwą zarejestrowaną jako ChNP, ChOG, GTS.

W przypadku, gdy podczas kontroli potwierdzono zgodność procesu produkcji produktu rolnego lub środka spożywczego ze specyfikacją oraz pozytywnego wyniku badań laboratoryjnych i po opłaceniu kosztów kontroli przez wnioskodawcę, Wojewódzki Inspektor IJHARS wydaje świadectwo jakości. Pierwsze świadectwo wydaje się na 1 rok. Jeżeli podczas kolejnej kontroli zgodności na wniosek producenta nie zostaną stwierdzone żadne nieprawidłowości i uchybienia, kolejne świadectwo może być wydane na okres nie dłuższy niż 3 lata.

Zakaz używania nazw zarejestrowanych jako ChNP, ChOG, GTS

W przypadku, gdy podczas kontroli nie potwierdzono zgodności produktu rolnego lub środka spożywczego ze specyfikacją Wojewódzki Inspektor IJHARS pisemnie wzywa producenta do usunięcia uchybień (np. braków w dokumentacji) w wyznaczonym terminie. Po upływie terminu wyznaczonego na usunięcie uchybień inspektor IJHARS sprawdza czy uchybienia zostały usunięte. W przypadku nieusunięcia uchybień w wyznaczonym terminie wszczynane jest postępowanie administracyjne. Wojewódzki inspektor JHARS wydaje decyzję:
a) zakazującą używania chronionej nazwy pochodzenia, chronionego oznaczenia geograficznego lub gwarantowanej tradycyjnej specjalności, używania symbolu chronionej nazwy pochodzenia, chronionego oznaczenia geograficznego lub gwarantowanej tradycyjnej specjalności, zwrotów: „chroniona nazwa pochodzenia”, „chronione oznaczenie geograficzne” lub „gwarantowana tradycyjna specjalność” oraz odpowiadających im skrótów „ChNP”, „ChOG” lub „GTS”;
b) zakazującą wprowadzania produktu rolnego lub środka spożywczego do obrotu lub
c) nakazującą wycofanie produktu rolnego lub środka spożywczego z obrotu.

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
04.07.2023 15:01 NORBERT RZEPCZYK
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Tomasz Michalski
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Świadectwo umożliwiające stosowanie nazwy zrejestrowanej jako ChNP, ChOG, GTS 1.0 04.07.2023 15:01 NORBERT RZEPCZYK

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}