W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kontrola upraw winorośli na terenie województwa podkarpackiego w 2024 roku

05.12.2024

Uprawa winorośli

Kontrola upraw winorośli na terenie województwa podkarpackiego w 2024 roku

 

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa prowadzi kontrolę upraw winorośli
w winnicach położonych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w oparciu o ustawę z dnia 2 grudnia 2021 r. o wyrobach winiarskich (tj. Dz.U. 2023 r., poz. 550) i wpisanych do Ewidencji winnic prowadzonej przez Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Do ewidencji winnic wpisuje się wyłącznie uprawy winorośli położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które spełniają wymagania określone w art. 81 ust. 2 akapicie drugim rozporządzenia nr 1308/2013, tj.:

- dana odmiana należy do gatunku Vitis vinifera lub pochodzi z krzyżówki gatunku Vitis vinifera z innymi gatunkami rodzaju Vitis

- dana odmiana nie jest jedną z następujących odmian: Noah, Othello, Isabelle, Jacquez, Clinton i Herbemon.

Wymienione odmiany nie są dozwolone do uprawy w celu wyrobu wina, ponieważ podczas fermentacji wytwarzają zwiększoną zawartość procentową alkoholu metylowego.

Typowanie winnic do kontroli prowadzonych przez PIORiN przeprowadza się na podstawie informacji pochodzących z ewidencji winnic (system AUREA_WINO) prowadzonej przez Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz analizy ryzyka i wyników kontroli przeprowadzonych w latach poprzednich.

W planach kontroli upraw winorośli uwzględnia się:

- kontrolę każdej winnicy, co najmniej raz na 4 lata,

- kontrolę nowych winnic lub winnic z nowymi nasadzeniami,

- winnice, w których w poprzednich latach stwierdzono nieprawidłowości.

W 2024 r. Do KOWR zgłoszono 60 winnic znajdujących się na terenie województwa podkarpackiego. Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Rzeszowie skontrolowali 21 winnic o łącznej powierzchni 26,043 ha.

Na terenie województwa podkarpackiego w strukturze powierzchni upraw odmian winorośli przeznaczonych do produkcji wina czerwonego prym wiodą odmiany Regent, Rondo i Cabernet Cortis natomiast do produkcji wina białego odmiany Solaris, Souvignier Gris, Seyval Blanc i Muscaris.

W części podkarpackich winnic uprawiane są też oryginalne gatunki vitis vinifera.
W winnicach z okolic Przeworska uprawia się na przykład Pinot Noir czy Zweigelt. Coraz chętniej sadzona jest najpopularniejsza na świecie odmiana winorośli białej Chardonnay. Kolejni winiarze chętnie sadzą Pinot Gris, różne odmiary Traminera a także Riesling i Dornfelder. Ze względów klimatycznych uprawy te są jednakże narażone na duże ryzyko, a w gorszych latach wręcz jako pierwsze padają ofiarą np. późnych przymrozków. Z drugiej strony produkuje się z nich coraz lepsze wina.

Bez wątpienia można zaryzykować stwierdzenie, że polski sektor winny odradza się. Przyczyni się to do wzrostu źródeł dochodów w rolnictwie, zwłaszcza na podkarpaciu, którego warunki klimatyczno-glebowe sprzyjają uprawom winorośli jak również do rozwoju enoturystyki ze względu na walory krajobrazowe.

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}