W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dożynki Powiatowo-Gminne w Somiance

Pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Warszawie, Oddziału w Wyszkowie mieli okazję uczestniczyć w Dożynkach Powiatowo-Gminnych w Somiance.

Pani inspektor Marzena Krupa wraz z uczestnikiem dożynek

 

Dożynkowe święto rozpoczęło się uroczystą Mszą św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Somiance. Po Mszy korowód dożynkowy, prowadzony przez poczty sztandarowe, starostów dożynek, władze samorządowe, Mazurski Zespół Pieśni i Tańca „Ełk” i delegacje wieńcowe przeszedł na plac targowiska gminnego. Gości i uczestników powitała Ewa Michalik, naczelniczka wydziału promocji i rozwoju wyszkowskiego starostwa: „- Spotykamy się dziś na dożynkach - ten wyjątkowy w kalendarzu rolnika czas, kiedy zostały zebrane roślinne płody oraz plony zbóż, najważniejszych upraw na wsi, bo zapewniających codzienny chleb i produkty na posiłki do kolejnych zbiorów – wymagał odpowiedniej oprawy.”

Wśród gości znaleźli się: wieloletni europoseł i honorowy wójt gm. Somianka Pan Jarosław Kalinowski, I wicewojewoda mazowiecki Pan Robert Sitnik i prorektor Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku Pan Henryk Goryszewski.

Pan Jarosław Kalinowski podsumowując swoją pracę wspomniał o jednym z najważniejszych jego zadań czyli tworzenie warunków wejścia Polski do Unii Europejskiej. Wspomniał także iż w tym roku świętowaliśmy 20-lecie naszego członkostwa.

Pracownicy WIORiN zorganizowali stoisko informacyjno - promocyjne. Panie inspektor: Marzena Krupa, Bożena Szymańska, Urszula Skoczeń miały okazję udzielić informacji oraz odpowiedzieć na pytania związane z zadaniami wykonywanymi przez PIORIN. Odwiedzający stoisko zaopatrywali się w ulotki dotyczące zwalczania bakteriozy pierścieniowej ziemniaka, uproszczonych zasad przemieszczania ziemniaków z Polski do innych państw UE, ochrony zapylaczy czy bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin. Udział w tego rodzaju wydarzeniach jest dobrą okazją do dzielenia się wiedzą, a także podkreślenia roli Inspekcji w trosce o ochronę zdrowia roślin i jej znaczenie dla życia na Ziemi.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}