W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szkolenie BSP i technik teledetekcji w Hodowli Roślin Strzelce

W dniach 24–25 października 2024 r. w Hodowli Roślin Strzelce odbyło się szkolenie pt. „BSP oraz techniki teledetekcji w ocenie polowej plantacji nasiennych”.

Na zdjęciu widać salę konferencyjną. Przy stole siedzą uczestnicy szkolenia, wszyscy patrzą na początek sali, gzie na ścianie wisi ekran z wyświetloną na nim prezentacją, a przed ekranem stoi Główny Inspektor ochrony Roślin i Nasiennictwa, Pan Andrzej Chodkowski, który otwiera szkolenie.

Szkolenie zostało zorganizowane przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) we współpracy z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi. Wydarzenie otworzył Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Pan Andrzej Chodkowski, który w swoim wystąpieniu przedstawił założenia Strategii Rozwoju PIORiN na lata 2022–2027. Podkreślił, że jednym z kluczowych elementów strategii jest rozwój technologii wykorzystujących Bezzałogowe Statki Powietrzne (BSP) w pracy Inspekcji. Pracowników PIORiN przywitał również Prezes Zarządu Hodowli Roślin Strzelce, Pan Wojciech Błaszczak, dziękując za współpracę i zaangażowanie w rozwój nowoczesnych technologii w rolnictwie. W szkoleniu wzięli udział pracownicy PIORiN odpowiedzialni za wdrażanie technologii BSP. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Warszawie reprezentowali Pani Monika Mirkowska z Oddziału w Warszawie oraz Pan Piotr Krygier z Oddziału w Lipsku.

Głównym tematem spotkania było zastosowanie dronów w ocenie polowej plantacji nasiennych oraz identyfikacja innych możliwości ich wykorzystania w pracy Inspektorów PIORiN. Uczestnicy mieli okazję:

  • Poznać proces tworzenia ortofotomap – od zbierania danych za pomocą dronów wyposażonych w kamery multispektralne po przetwarzanie ich w specjalistycznym oprogramowaniu.
  • Zapoznać się z technikami teledetekcji wspierającymi ocenę zdrowotności i kondycji roślin.

Atrakcją szkolenia była wycieczka po zakładzie produkcji materiału siewnego w Hodowli Roślin Strzelce. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć jedną z najnowocześniejszych linii produkcyjnych materiału siewnego w Polsce, co wzbudziło duże zainteresowanie i podziw wśród uczestników. Szkolenie zakończyło się wymianą doświadczeń oraz dyskusją na temat dalszego rozwoju technologii teledetekcji w rolnictwie. Organizatorzy oraz uczestnicy podkreślali znaczenie nowoczesnych narzędzi, takich jak drony, w usprawnianiu procesów nadzoru i kontroli plantacji.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}