Dzień pracy próbobiorcy ISTA
12.12.2024
Materiał siewny eksportowany do państw trzecich wymaga uzyskania świadectwa ISTA orange oraz niezbędnych dokumentów (certfikatu OECD i etykiet OECD).
Materiał siewny eksportowany do państw trzecich wymaga uzyskania świadectwa ISTA orange oraz niezbędnych dokumentów (certfikatu OECD i etykiet OECD).
Na podstawie przepisów zawartych w ustawie o nasiennictwie z dnia 9 listopada 2012 r. próbobiorcami ISTA są upoważnieni przez kierownika laboratorium ISTA próbobiorcy urzędowi. Na terenie województwa dolnośląskiego upoważnionych jest dwóch próbobiorców ISTA. Nadzór nad próbobiorcami sprawuje Kierownik Referencyjnego Laboratorium Nasiennego (RLN), który jest również odpowiedzialny za ich szkolenia.
Pobranie prób materiału siewnego odbywa się na podstawie wniosku o pobranie prób w celu wydania świadectwa ISTA złożonego przez prowadzącego obrót do właściwego wojewódzkiego inspektora. Wojewódzki inspektor weryfikuje wniosek o pobranie prób materiału siewnego oraz wyznacza próbobiorcę. Termin pobrania ustalany jest w uzgodnieniu ze zlecającym i próbobiorcą.
Próbobiorca w magazynie przedsiębiorcy sprawdza zgodność danych zawartych w złożonym wniosku ze stanem faktycznym oraz wypełnia listę kontrolną. Po sprawdzeniu czystości sprzętu przystępuje do pobierania prób.
Próbobranie składa się z wielu etapów, podczas których wydzielane są:
- próbki pierwotne – czyli mała ilość nasion pobrana z partii w trakcie jednej czynności pobierania, np. zawartość jednego próbobierza laskowego,
- próbka ogólna - powstała z połączenia ze sobą próbek pierwotnych pobranych losowo z różnych opakowań jednostkowych,
- próbki średnie - wydzielone z próbki ogólnej z zastosowaniem rozdzielacza glebowego 18- kanalikowego. Zwykle wydziela się 4 próbki średnie: do oceny laboratoryjnej, duplikat dla zlecającego, duplikat dla laboratorium i do oceny wilgotności.
Każda próbka średnia materiału siewnego zostaje umieszczona w torbie papierowej, z wyjątkiem próby do oznaczania wilgotności, która zostaje zapakowana do wodoszczelnego pojemnika (woreczka foliowego). Wszystkie spakowane próbki są zaopatrzone w stosowne etykiety i zaplombowane plombą urzędową.
Powyższe działania są dokumentowane protokołem pobrania prób z pieczęcią próbobiorcy ISTA. Zapakowane, zaetykietowane oraz odpowiednio zaplombowane próbki wraz z protokołem pobrania prób i listą kontrolną przedsiębiorca wysyła do laboratorium.
Na terenie Polski ocenę laboratoryjną prób ISTA wykonują dwa laboratoria: RLN W Poznaniu oraz OCL w Warszawie. Próbobiorcy ISTA działający na terenie województwa dolnośląskiego podlegają bezpośredniemu nadzorowi Kierownika Referencyjnego Laboratorium w Poznaniu. Do tego też laboratorium wysyłane są każdorazowo próby do badań po próbobraniu ISTA.