W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inspektorzy WIORiN we Wrocławiu testują plan awaryjny dla Agrilus planipennis

04.12.2024

W dniu 4 grudnia br. odbyły się zorganizowane przez pracowników Działu Nadzoru Fitosanitarnego WIORiN we Wrocławiu „Ćwiczenia symulacyjne przy stole”- testowanie planu awaryjnego dla Agrilus planipennis. Celem tych ćwiczeń było ustalenie postępowania, w tym ról i obowiązków inspektorów w przypadku wykrycia ww. agrofaga priorytetowego.

uczestnicy ćwiczeń siedzący dookoła czterech kwadratowych stołów, w tle ekran rzutnika

Zgodnie z obowiązującym prawem państwa członkowskie mają obowiązek przeprowadzać ćwiczenia symulacyjne dotyczące wdrożenia planów awaryjnych dla agrofagów priorytetowych w odstępach czasu wynikających z biologii danego agrofaga i związanego z tym agrofagiem zagrożenia. 
W dniu 4 grudnia br. w sali Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu przy ul. Zwycięskiej 4 odbyły się zorganizowane przez pracowników Działu Nadzoru Fitosanitarnego (DNF) WIORiN we Wrocławiu „Ćwiczenia symulacyjne przy stole”- testowanie planu awaryjnego dla Agrilus planipennis. Celem tych ćwiczeń było ustalenie postępowania, w tym ról i obowiązków inspektorów w oddziałach i pracowników DNF w przypadku wykrycia ww. agrofaga priorytetowego.
W ćwiczeniach jako ekspert z zakresu ochrony przyrody wzięła udział Pani Sylwia Szefer-Michalak – główny specjalista z Regionalnej Dyrekcji Ochrony  Środowiska we Wrocławiu (Wydział Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000), która przybliżyła naszym inspektorom temat wycinki drzew i krzewów w kontekście ochrony gatunkowej. 
W trakcie ćwiczeń inspektorzy analizowali symulowaną sytuację, w tym przypadku było to odłowienie owada  Agrilus planipennis na pułapkę z feromonem, która była umieszczona na jednym z drzew w alei jesionowej, na których występują chronione gatunki ptaków. Uczestnicy szkolenia (kierownicy oddziałów oraz pracownicy oddziałów zajmujący się zagadnieniami fitosanitarnymi) zostali podzielnie na 4 niezależne zespoły, które otrzymały do opracowania tematy związane z przebiegiem symulowanej sytuacji. Z każdej grupy został wyznaczony lider, który prezentował opracowane przez poszczególne grupy zadania, których opracowanie wymagało przygotowania merytorycznego inspektorów w zakresie przepisów dotyczących ww. agrofaga.
Na zakończenie ćwiczeń kierownik DNF podsumował przebieg ćwiczeń, w tym ustalone przez inspektorów słabe punkty w postępowaniu. 
Ćwiczenia symulacyjne są cennym narzędziem do testowania planów awaryjnych oraz  procedur i wytycznych, a także pozwalają ocenić zdolność służb do reagowania na nagły przypadek wystąpienie agrofaga priorytetowego.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}