Konferencja pt. "Nowe Techniki Genomowe (NGT)"
05.11.2024
5 listopada 2024 r. w siedzibie Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu odbyła się konferencja pt. „Nowe Techniki Genomowe (NGT)”.
5 listopada 2024 r. w siedzibie Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu odbyła się konferencja pt. „Nowe Techniki Genomowe (NGT)”. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. p. Bernadeta Kucharska – Wojewódzki Inspektor, p. Krzysztof Kaczmarek – Z-ca Wojewódzkiego Inspektora, p. Jolanta Mazur – kierownik DNN oraz pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa we Wrocławiu.
Pierwszym prelegentem był dr Krzysztof Michalski z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin-Państwowy Instytut Badawczy w Radzikowie, który wygłosił wykład pt. „Nowe Techniki Genomowe – perspektywy dla rolnictwa”. Omówił temat NGT od strony naukowej: przedstawił czym są nowe techniki genomowe oraz jak można je wykorzystać w rolnictwie. Zwrócił uwagę, że produkty NGT i GMO (Genetycznie Modyfikowane Organizmy) różnią się technologią modyfikacji genetycznej. Produkty GMO powstają w wyniku wprowadzenia obcych genów z innych gatunków, co powoduje zmiany w cechach organizmu. Z kolei produkty NGT powstają przy użyciu nowoczesnych technik, które pozwalają na precyzyjne modyfikacje genomu bez wprowadzania obcych genów.
Drugim prelegentem był p. Krzysztof Smaczyński – Z-ca Dyrektora Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin MRiRW, który wygłosił wykład pt. „Projekt przepisów dot. roślin otrzymanych za pomocą nowych Technik Genomowych z perspektywy zbliżającej się polskiej Prezydencji”. Zaprezentował w nim najważniejsze zapisy projektu rozporządzenia UE w sprawie NGT, podkreślił różnice w podejściu regulacyjnym między NGT a GMO oraz nakreślił główne cele, do których będzie dążyć Polska podczas przewodnictwa w Radzie UE.
Do każdego z omawianych tematów uczestniczy mieli pytania i spostrzeżenia, w związku z czym spotkanie zakończyło się dyskusją.