W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Rady Powiatowej DIR Powiatu Trzebnickiego

21.01.2025

Uczestnicy posiedzenia siedzący przy dużym stole w sali z murem pruskim na jednej ze ścian. W głębi stoi stara komoda, na której ustawione są stare maszyny do szycia. Na ścianach wiszą obrazy przedstawiające naturę

21 stycznia br. w miejscowości Kobylice odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej Powiatu Trzebnickiego. Spotkaniu przewodniczył p. Henryk Kowalik Przewodniczący Rady Powiatowej Powiatu Trzebnickiego, a wśród zaproszonych gości był Powiatowy Lekarz Weterynarii w Trzebnicy oraz przedstawiciele: Powiatowego Zespołu Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Trzebnicy, biura terenowego ARiMR w Trzebnicy, Oddziału KRUS w Trzebnicy, DIR  oraz zaproszeni rolnicy. W spotkaniu wziął także udział p. Dominik Byrski - kierownik WIORiN we Wrocławiu  Oddziału w Trzebnicy, który przekazał uczestnikom ważne informacje w zakresie środków ochrony roślin. Szczególną uwagę kierownik Oddziału zwrócił na zagrożenia wynikające ze stosowania środków ochrony roślin zawierających w swoim składzie fosforek glinu lub fosforek magnezu, które powinny być stosowane wyłącznie przez użytkowników profesjonalnych, którzy ukończyli szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin metodą fumigacji. Ponadto p. D.Byrski przypomniał zasady bezpiecznego wykonywania zabiegów środkami ochrony roślin, w aspekcie ochrony pszczół i innych zapylaczy oraz poinformował o konieczności posiadania przez producentów rolnych aktualnych zaświadczeń o ukończeniu szkolenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin oraz zaświadczeń potwierdzających sprawność techniczną sprzętu przeznaczonego do wykonywania zabiegów tymi środkami. Podczas spotkania Kierownik Oddziału omówił także zagadnienia z zakresu zdrowia roślin, przypomniał przepisy dotyczące  rejestracji w urzędowym rejestrze podmiotów profesjonalnych (URPP) podmiotów zajmujących się uprawą ziemniaków i podkreślił, że z obowiązku wpisu zwolnione są tylko podmioty, które uprawiają ziemniaki inne niż sadzeniaki na powierzchni do 1,5 ha i nie wyprowadzają wyprodukowanych przez siebie ziemniaków z gospodarstwa. Natomiast wszyscy inni rolnicy, wyprowadzający z gospodarstwa wyprodukowane przez siebie ziemniaki, bez względu na powierzchnię na jakiej były one uprawiane, powinni być wpisani do URPP. Każdy z uczestników spotkania otrzymał ulotki informacyjne. 
Dużym zainteresowaniem jak co roku cieszył się temat dotyczący wdrażania technik teledetekcji i wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych w codziennej pracy inspektorów WIORiN we Wrocławiu m.in. podczas lustracji plantacji nasiennych, lustracji terenów leśnych, lustracji brzegów rzeki i sąsiadujących pól uprawnych pod kątem występowania roślin żywicielskich bakterii Ralstonia solanacearum oraz podczas zgłoszeń zniesienia środków ochrony roślin na uprawy niebędące celem zabiegu.

{"register":{"columns":[]}}