W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych dla upamiętnienia żołnierzy niepodległościowego podziemia, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

Plakat z okazji narodowego dnia żołnierzy wyklętych: Na środku, na tle lasu we mgle, łeb wilka znajdujący się ponad postaciami mężczyzn w mundurach z okresu II wojny światowej. Na dole plakatu napis: ”Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 1 marca”.

01.03.2024.

Poprzez Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych upamiętniamy wszystkich walczących zbrojnie przeciwko komunistycznej dyktaturze po zakończeniu II wojny światowej.

Tego dnia w 1951 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie strzałem w tył głowy komuniści zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Święto to jest wyrazem hołdu narodu polskiego dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny”.

Jest to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata”.

Ustanowienie 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych stanowi potwierdzenie przez wolną, demokratyczną Rzeczpospolitą roli, jaką odegrali oni na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Cześć ich pamięci.

{"register":{"columns":[]}}