W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Na terenie zakładu o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej w m. Błonie odbyły się ćwiczenia, w których brał udział WIOŚ w Warszawie.

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie monitorują akcję gaśniczą prowadzoną przez funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej pomiędzy budynkami magazynowymi. W tle widać wóz bojowy PSP.

17.10.2024

W dniu 16.10.2024 r. WIOŚ w Warszawie wziął udział w ćwiczeniach ratowniczych pod kryptonimem „Fertico 2024” na terenie zakładu o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej w miejscowości Błonie.

Podczas ćwiczeń realizowane były m.in. następujące cele:

  • sprawdzenie funkcjonowania Wewnętrznego Planu Operacyjno - Ratowniczego podczas realizacji działań ratowniczych,
  • prowadzenie na terenie zakładu działań ratowniczych oraz specjalistycznych działań z zakresu ratownictwa chemiczno-ekologicznego,
  • doskonalenie dowodzenia podczas akcji ratowniczych,
  • sprawdzenie współdziałania służb przy prowadzeniu działań ratowniczych,
  • doskonalenie współpracy z innymi podmiotami w tym z WIOŚ w Warszawie,
  • sprawdzenie i doskonalenie działania systemu łączności.

Ćwiczenia zostały przeprowadzone w oparciu o wytypowane Reprezentatywne Zdarzenie Awaryjne zawarte w obowiązującym Wewnętrznym Planie Operacyjno - Ratowniczym i obejmowały 2 zdarzenia:

  • Przepełnienie zbiornika z olejem opałowym w kotłowni oraz pożar rozlanej substancji ropopochodnej w hali magazynowej,
  • uwolnienie zawartości kilku opakowań substancji łatwopalnej znajdujących się na palecie, w wyniku czego doszło do miejscowego pożaru w hali.

W ramach ćwiczeń inspektorzy WIOŚ w Warszawie dokonali czynności kontrolno-rozpoznawczych, przekazali informację o wystąpieniu poważnej awarii do GIOŚ i Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, zadysponowali próbkobiorców Centralnego Laboratorium Badawczego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska do wykonania badań i pomiarów oraz brali czynny udział w powołanym sztabie kryzysowym.

Udział w ćwiczeniach przyczynił się do doskonalenia współdziałania służb ratowniczych ze służbami Inspekcji Ochrony Środowiska oraz sprawdzenia wewnętrznych procedur WIOŚ w Warszawie.

{"register":{"columns":[]}}