Pracownicy WIOŚ w Warszawie podnieśli swoje kompetencje z udzielania pierwszej pomocy.
27.03.2024
W dniu 25 marca 2024 r., pracownicy WIOŚ w Warszawie brali udział w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy w zakresie BLS (Basic Life Support) i AED (Automated External Defibrillator). Dzięki nabyciu tych ważnych umiejętności pracownicy WIOŚ w Warszawie będą w stanie pomóc współpracownikom i każdej osobie, która będzie takiej pomocy potrzebowała.
Wczesne rozpoznanie zatrzymania krążenia oraz wdrożenie czynności ratunkowych to niezwykle istotne elementy modelu ukazującego wszystkie czynności niezbędne do skutecznej resuscytacji.
Algorytm BLS to procedura, w której poszczególne czynności należy wykonywać w ściśle określonej kolejności. Jest to ważne zarówno ze względu na prawidłowość postępowania jak i dlatego, aby robić je automatycznie bez zastanawiania się „co teraz?”. Składa się on z to kilka kroków:
- Ocena bezpieczeństwa; własnego oraz poszkodowanego,
- Sprawdzenie, czy poszkodowany reaguje,
- Wskazanie osobę do pomocy,
- Udrożnienie dróg oddechowych osoby poszkodowanej,
- Sprawdzenie oddechu,
- Wezwanie Zespołu Ratownictwa Medycznego,
- Rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
Jednym z urządzeń medycznych, które są kluczowe w resuscytacji krążeniowo-oddechowej jest AED, czyli Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny. Jego użycie w przypadku rozpoznania zatrzymania krążenia pozwala uratować ludzkie życie. Urządzenie to, poprzez wydawanie komend głosowych i wskazań wizualnych, daje osobie udzielającej pierwszej pomocy niezbędne wsparcie w miejscu gdzie zostało rozpoznane nagłe zatrzymanie krążenia (brak oddechu).
Udzielenie pierwszej pomocy to obowiązek! Za jej nieudzielenie grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Mówi o tym art. 162 kodeksu karnego. Jednocześnie nikt nie poniesie odpowiedzialności za ewentualne błędy popełnione w trakcie udzielania pomocy w sytuacji, jeśli taka osoba kierowała się dobrą wolą.